Ocena in vitro właściwości materiałowych Biodentine - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ocena in vitro właściwości materiałowych Biodentine w porównaniu z ProRoot MTA

Po jednej próbce każdego cementu umieszczono na kliszy RTG do zdjęć zębowych (Kodak Insight Dental Film Film Speed E LOT 3110641, Carestream Dental, USA) wraz z klinem schodkowym z aluminium o stopniach od 1 do 9 mm. Zdjęcia RTG wykonano aparatem Sirona HELIODENT DS (Niemcy) z tubusem Sirona i 2,5 mm filtrem aluminiowym, przy parametrach 60 kV i 7 mA.

Czas ekspozycji wynosił 120 ms ze stałą odległością 21 cm pomiędzy źródłem a kliszą. Klisze rozwinięto, wywołano i wysuszono za pomocą automatycznej wywoływarki (Dürr-Dental XR 24, Nova Dürr, Niemcy).

Gęstość obrazu mierzono densytometrem (Darklight duo ref, Medset, Niemcy) o zakresie pomiaru od D = 0 do D > 4,5 i dokładnością ± 0,01 dla D < 3.

Czas wiązania

Czas wiązania również oceniano zgodnie z standardem ISO 6876:2001 [16]. Przebieg procedury przedstawiał się następująco: ponieważ oba cementy potrzebują wilgoci do prawidłowego związania, formy o średnicy 10 mm i wysokości 1 mm wykonane z gipsu dentystycznego (Hinrizit, Ernst Hinrichs, Niemcy) przechowywano przez 24 godziny w temperaturze 37°C i wilgotności 95%. Obydwa cementy zmieszano zgodnie z instrukcją producenta i napełniono nimi stwardniałe formy gipsowe. Tuż przed upływem czasu wiązania wskazanego przez producenta na powierzchnię cementu delikatnie opuszczano końcówkę wgłębnika bez wywierania żadnego nacisku. Końcówka wgłębnika miała płaską powierzchnię o przekroju cylindrycznym i średnicy 2 ± 0,1 mm, wysokość 5 mm, a jego waga wynosiła [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy