Odbudowa protetyczna zęba trzonowego po zabiegu hemisekcji – przypadek kliniczny
Etap 2
Szlifowanie pod koronę z ceramiki tlenkowej
Redukcję powierzchni zgryzowej należy wykonać na co najmniej 1,5 mm, a ścian osiowych – na 1,2-1,5 mm. Zbieżność ścian powinna mieścić się w zakresie 6-12 stopni. W części przyszyjkowej zastosowano stopień typu chamfer – wymaga on mniejszej i oszczędniejszej preparacji, daje lepszy efekt estetyczny w porównaniu do stopnia shoulder. Szerokość stopnia w przypadku ceramiki tlenkowej powinna wahać się od 1 do 1,2 mm. Szlifowanie należy zakończyć wygładzeniem preparacji.
Sprawdź inne artykuły z kategorii PROTETYKA.
Pobrano wycisk dwuwarstwowy jednoczasowy masą a-silikonową (Honigum, DMG). Wykonano koronę tymczasową z bisakrylanu (Luxatemp Star, DMG) na bazie indeksu silikonowego pobranego przed preparacją.
Etap 3
Cementowanie tradycyjne korony z ceramiki tlenkowej na wzmocniony żywicą cement szkło-jonomerowy (GC Fuji Plus). Korekta w zwarciu centrycznym i ekscentrycznym.
Podsumowanie
Decyzja o usunięciu zęba powinna zostać podjęta po wyczerpaniu możliwości jego leczenia. Jeśli pacjent, rozumiejąc wszystkie powikłania, woli zachować ząb, należy mu to umożliwić. Z pomocą przychodzi nam coraz szerszy wachlarz zabiegów z zakresu endodoncji oraz chirurgii.
lek. dent. Zuzanna Baklińska-Bartyzel - Zakład Protetyki Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!