Michał Wieczorek oraz Tomasz Lemm: Omdlenie, drgawki, anafilaksja…czyli pierwsza pomoc w gabinecie stomatologicznym
Jakie warunki ostrożności należy zachować, przyjmując dziecko czy kobiety w ciąży lub pacjentów starszych?
Trzeba pamiętać, że w tych grupach pacjentów ryzyko wystąpienia stanu nagłego jest szczególnie wysokie, dlatego należy w sposób szczególny zwrócić uwagę na realizację zaleceń podanych powyżej. U kobiet w trzecim trymestrze ciąży przeciwwskazane jest ułożenie na wznak ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu aortalno-kawalnego, w razie wystąpienia objawów prodromalnych należy ułożyć ją na lewym boku. Występujące u osób starszych choroby zasadnicze zawsze muszą nasuwać podejrzenie zwiększonego ryzyka nagłego pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta. U najmłodszych pacjentów wskazana jest obecność w czasie zabiegu rodzica lub opiekuna, trzeba jednak pamiętać, że osoba towarzysząca również może ulec omdleniu. Pamiętajmy również o najważniejszych zasadach pracy z małymi pacjentami, aby mówić dziecku, co się dzieje i co się wkrótce stanie, nie okłamywać dziecka, że nie będzie bolało. Lepiej na pytanie o ból odpowiedzieć uczciwie: „tak, będzie trochę bolało; ale zrobię wszystko, żeby bolało tylko sekundę”.
Czy w ostatnim czasie jakimś istotnym zmianom uległy zalecenia i wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji dotyczące udzielania pierwszej pomocy?
Wytyczne z 2010 roku nie wprowadziły wielkich zmian, jednak pięć lat badań pozwoliły na wyciągnięcie cennych wniosków i sformułowanie poniższych zaleceń, które można by podsumować jednym zdaniem: „Uciskaj szybciej, mocniej i bez przerwy”.
Zalecana jest wysoka jakość wykonywania uciśnięć klatki piersiowej. Głębokość przynajmniej 5 cm i częstość przynajmniej 100/min osoby przeszkolone [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!