Opakery - techniki użycia w celu zamaskowania poświaty metalu
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Opakery

TITLE: Opaques

SŁOWA KLUCZOWE: uzupełnienia protetyczne akrylowo-metalowe, maskowanie poświaty metalu

STRESZCZENIE: Praca opisuje techniki użycia opakerów w celu zamaskowania poświaty metalu w uzupełnieniach protetycznych.

KEY WORDS: dentures acrylic-metal, masking the glow of metal

SUMMARY: The article describes techniques used to disguise the opaque metal in the afterglow of prosthetic restorations.

Podczas wykonywania uzupełnień protetycznych akrylowo-metalowych, bardzo często stajemy przed dylematem, jak skutecznie zamaskować siną poświatę metalu.

Jeśli grubość akrylu jest duża, a sam akryl jest mało przezierny, to kolor pochodzący od metalu ulegnie naturalnemu wypłycaniu. Należy pamiętać o dwóch zasadniczych zagadnieniach: jeśli użyjemy więcej płynu, przezierność akrylu automatycznie wzrośnie, zaś wygniatając akryl w ręku, spowodujemy, że stanie się on mniej przezierny.

Co jednak, jeśli te zabiegi okazują się nieskuteczne, gdyż warstwa akrylu jest bardzo cienka?

Możemy posłużyć się materiałami mającymi dobre właściwości kryjące, czyli opakerami. Ze względu na skład chemiczny i sposób utwardzania możemy podzielić je na kilka typów:

  • materiały jednoskładnikowe (pigment zawieszony w rozpuszczalniku), które nakłada się pędzelkiem i czekam, aż rozpuszczalnik odparuje;
  • materiały dwuskładnikowe (proszek i płyn), które przed użyciem miesza się w określonych proporcjach, a następnie ulegają [...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy