Opryszczka – rozpoznanie, leczenie i praca z pacjentem z opryszczką
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Opryszczka – rozpoznanie, leczenie i praca z pacjentem z opryszczką

SŁOWA KLUCZOWE: zakażenie opryszczkowe, HSV, terapia przeciwwirusowa

STRESZCZENIE: Zakażenia opryszczkowe wywołują m.in.w jamie ustnej zmiany pęcherzykowe o charakterze ostrej infekcji. Wirus pozostaje w formie utajonej w komórkach nerwowych gospodarza, skąd po aktywacji spowodowanej przejściowym stanem upośledzonej odporności może zakażać skórę i błonę śluzową. W terapii stosuje się leki przeciwwirusowe, które skracają czas trwania objawów i łagodzą ich nasilenie. Ze względu na ryzyko przeniesienia zakażenia zabiegi dentystyczne w trakcie infekcji powinny być odroczone do czasu ustąpienia ostrej fazy choroby.

Opryszczka jest dolegliwością powszechną i bardzo uciążliwą dla pacjenta. Artykuł opisuje skuteczne metody leczenia oraz rozpoznawania opryszki.

Zakażenia opryszczkowe wywołane są przez wirusy HSV1 i HSV2 (herpes simplex virus) i należą do nich m.in.: opryszczka wargowa, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, opryszczkowe zapalenie opon mózgowych, zmiany narządowe i opryszczka narządów płciowych oraz zakażenia wrodzone spowodowane wirusem pochodzącym z dróg rodnych, których skutkiem mogą być zmiany pęcherzykowe na skórze lub czasem ciężkie zakażenia wątroby i mózgu u noworodków.

Rodzina herpeswirusy należy do gatunku DNA (ds DNA) wirusów,rodzaju simplexvirus. Posiadają dwuniciowy DNA w obrębie kapsydu.Proces replikacji zachodzi w jądrze komórkowym, komórki gospodarza pasożytują na człowieku, wywołując objawy na błonie śluzowej jamy ustnej i gardła, przełyku, czerwieni wargowej, spojówce, rogówce, skórze i narządach płciowych. Źródło zakażenia stanowią ludzie z wykwitami opryszczkowymi lub w stanie zakażenia bezobjawowego, przekazujący je przez kontakt bezpośredni lub okołoporodowo. Wirus w formie latentnej może przetrwać [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy