Ortodoncja językowa - zastosowanie zmodyfikowanego aparatu Herbsta

Wyszukaj w serwisie

Zastosowanie zmodyfikowanego aparatu Herbsta w ortodoncji językowej – opis przypadku

Streszczenie: Celem pracy jest prezentacja przypadku dorosłej pacjentki z klasą II grupą 2, leczonej techniką lingwalną w połączeniu z wysunięciem żuchwy. W pracy opisano wszystkie etapy terapii, dowodząc, że zastosowanie aparatu Herbsta i całkowicie indywidualnego aparatu językowego WIN umożliwia efektywne leczenie wady dotylnej z retruzją zębów siecznych.

Słowa kluczowe: aparaty językowe, aparat Herbsta, klasa II grupa 2

Od momentu wprowadzenia aparatów językowych w latach 70. ubiegłego stulecia [1, 2] liczba pacjentów pragnących niewidocznego leczenia ortodontycznego stopniowo wzrasta. Przełomowe okazało się zaprojektowanie aparatów w pełni indywidualnych (CCLA) [3]. Ich ciągły rozwój doprowadził do powstania aparatów z zamkami WIN, które zapewniają większą precyzję, łatwiejsze klejenie i aktywację, dzięki czemu można je stosować zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci [4]. Zakres leczonych wad zgryzu uległ znaczącemu rozszerzeniu. Na początku ortodoncji językowej ograniczano się do leczenia nieprawidłowości zębowych w łuku dolnym [1], dziś leczone są wszystkie wady zgryzu, łącznie z przypadkami ekstrakcyjnymi [5] i operacyjnymi [6]. Zaczęto również łączyć aparaty językowe z innymi elementami wspomagającymi jak: Headgear, miniśruby czy aparat Herbsta [7, 8]. Ze względu na fakt, że wady dotylne są jednymi z najbardziej powszechnych wad zgryzu, a częstość ich występowania waha się od 20 do 30% populacji [9, 10], zastosowanie aparatu Herbsta wspomagającego terapię aparatem językowym wydaje się rozwiązaniem ciekawym i potrzebnym.

Celem ninijeszej pracy jest opis przypadku dorosłej pacjentki z klasą II grupą 2, leczonej aparatami językowymi WIN (DW Lingual Systems, Bad Essen, Germany) w połączeniu z aparatem...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.