Pacjent z zespołem Downa w gabinecie stomatologicznym– cz. II
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Pacjent z zespołem Downa w gabinecie stomatologicznym – cz. II

SŁOWA KLUCZOWE: zespół Downa, mongolizm, opieka stomatologiczna, anestezja

STRESZCZENIE: Zespół Downa należy do najczęstszych chorób o podłożu genetycznym. W jego przebiegu stwierdza się występowanie szeregu ogólnoustrojowych wad, dotyczących większości układów wewnętrznych, tj. układu krwionośnego, nerwowego oraz szkieletowomięśniowego. Z tego powodu znaczny odsetek zabiegów stomatologicznych wykonywany jest u tych osób w znieczuleniu ogólnym.

Zespół Downa należy do najczęstszych chorób o podłożu genetycznym. Artykuł przedstawia sposoby postępowania z pacjentem z zespołem Downa w gabinecie stomatologicznym.

Cechy anatomiczne układu stomatognatycznego

Wśród fizjologicznych następstw zmian anatomicznych dotyczących aparatu żującego należy wymienić: słabo wykształcony odruch ssania, prowadzący do problemów z karmieniem piersią oraz przy użyciu butelki; opóźnienie rozwoju umiejętności manipulowania jedzeniem przy użyciu palców, odmowę przyjmowania pokarmu o szorstkiej powierzchni, problemy z przełykaniem, ślinienie się, utrzymywanie otwartych ust w spoczynku, wystający język, opóźnione ząbkowanie oraz malokluzje i malformacje, które w połączeniu z osłabioną motoryką mogą prowadzić do dalszego nasilenia problemów związanych z przyjmowaniem pożywienia (22, 23).

Obok specyficznych dla zespołu Downa dolegliwości w obrębie jamy ustnej, w czasie leczenia stomatologicznego tych dzieci konieczne staje się także uwzględnienie innych dolegliwości towarzyszących, mogących w znaczy sposób rzutować na funkcjonowanie chorych oraz pracę lekarza stomatologa.

Prawidłowe leczenie stomatologiczne dzieci z tym zespołem powinno uwzględniać szereg patologii jamy ustnej, wynikających z odmienności anatomicznej i fizjologicznej chorych. Oprócz zmian [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy