Pacjent z zespołem Ehlersa-Danlosa w gabinecie stomatologicznym

Wyszukaj w serwisie

Pacjent z zespołem Ehlersa-Danlosa w gabinecie stomatologicznym

Z badań dodatkowych przeprowadzono badanie ultrasonograficzne stawu skroniowo-żuchwowego, które wykazało po stronie lewej zmiany wsteczne sklerotyczne 3. stopnia, z ubytkami powierzchni chrzęstnej. Pozycja krążka w zwarciu nawykowym była nieprawidłowa z doprzednim przemieszczeniem, co dawało obraz zwichnięcia. Więzadło krążkowe wykazywało cechy przerwanej ciągłości. Po stronie prawej występowały zmiany wsteczne sklerotyczne 2. stopnia. Pozycja krążka również posiadała cechy dyslokacji przedniej, ale bez obrazu zwichnięcia. Więzadło krążkowe uznano za niewydolne, ale z cechami zachowanej ciągłości. Po zebraniu danych z wywiadu oraz przeprowadzeniu badania zewnątrzi wewnątrzustnego pacjentkę skierowano do poradni laryngologicznej oraz na badania genetyczne w celu dalszych konsultacji specjalistycznych. Wizyta w Poradni Genetycznej doprowadziła do postawienia rozpoznania zespołu Ehlersa-Danlosa.

Dyskusja

Problemy stomatologiczne w zespole Ehlersa-Danlosa, chociaż są niewielkie w porównaniu z poważnymi objawami ogólnoustrojowymi, takimi jak powikłania uogólnionej hipermobilności stawów lub zdarzenia zagrażające życiu (np. pęknięcia naczyń krwionośnych i narządów), mogą poważnie wpływać na jakość życia pacjentów. Klasyczna postać zespołu Ehlersa-Danlosa jest spowodowana przez mutacje w COL5A1 lub COL5A2, co implikuje regulacyjną funkcję kolagenu V w homeostazie miazgi (6). W przeglądzie, który przeprowadzili Pope i wsp. (1992), piętnaście z siedemnastu osób z cEDS wykazywało zmienne zwapnienie miazgi, od pojedynczych kamieni miazgi do jej całkowitej obliteracji. Inne zmiany obejmowały zlokalizowaną aplazję lub hipoplazję korzeni zębów, opisywaną również jako skrócone lub czasami bulwiaste korzenie. Według autorów ciężka aplazja korzeni może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów, naśladującej chorobę przyzębia...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.