Pieczątka lekarska - nowa uchwała NRL wchodzi w życie 1 czerwca
Reklama

Pieczątka lekarska – nowa uchwała NRL wchodzi w życie 1 czerwca

Pieczątka lekarska będzie mogła zawierać więcej informacji oraz została dostosowana do obowiązującej elektronicznej dokumentacji medycznej.

26 stycznia 2024 r. Naczelna Rada Lekarska opublikowała uchwałę w sprawie treści pieczątki lekarskiej lub nadruku wykonywanego w ramach
systemu komputerowego. Do tej pory obowiązywała uchwała z 16 września 2005r., nie trudno zauważyć, że przez ostatnie dwie dekady świat bardzo się zmienił i wiele aktywności zostało przeniesionych w świat cyfrowy. Po zakończeniu pandemii cały czas możemy korzystać z teleporad, dokumentacja medyczna również została przeniesiona do świata cyfrowego. Wszystko to wpłynęło na decyzję o opracowaniu nowego wzoru pieczątki. Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu:


„Od wydania uchwały upłynęło prawie 20 lat. W tym czasie istotnym zmianom uległo szereg przepisów regulujących zasady wykonywania zawodu lekarza, w tym np. przepisy określające zasady i formę prowadzenia dokumentacji medycznej czy przepisy określające zasady wystawiania recept i zleceń. Medycyna podlega daleko zawansowanym procesom informatyzacji. Ustawodawca przyjmuje, że dokumentacjanw większości powinna być prowadzona w postaci elektronicznej i w odpowiedni sposób podpisywana. Ponadto od czasu wydania poprzedniej uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie treści pieczątki lekarskiej w Polsce podjęto próbę deregulacji pieczątkowej, w ramach której w szeregu przepisów obok możliwości złożenia podpisu wraz z pieczątką pojawiła się możliwość zamieszczenia danych z pieczątki w formie nadruku wykonywanego z systemu komputerowego.”

Jakie dane powinny znaleźć się na nowej pieczątce?

Pieczątka lekarska lub nadruk wykonywany z systemu komputerowego zawiera następujące dane:

  1. imię lub imiona i nazwisko,
  2. tytuł zawodowy, tj. „lekarz” („lek.”) albo „lekarz dentysta” („lek. dent.”),
  3. numer prawa wykonywania zawodu.

Pieczątka lekarska lub nadruk wykonywany z systemu komputerowego może ponadto zawierać następujące dane:

  1. posiadany tytuł i stopień naukowy,
  2. posiadane specjalizacje i umiejętności zawodowe, zgodnie z brzmieniem określonym w dyplomie, zaświadczeniu lub certyfikacie, potwierdzającym ich uzyskanie w oparciu o przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty,
  3. nazwę uczelni i kierunku, na którym lekarz lub lekarz dentysta uzyskał dyplom,
  4. numer telefonu wraz z prefiksem międzynarodowym,
  5. adres miejsca zamieszkania,
  6. adres poczty elektronicznej.

Lekarz lub lekarz dentysta, będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, ma prawo posługiwać się na pieczątce lub nadruku wykonywanym z systemu komputerowego także oryginalnym tytułem określającym wykształcenie, uzyskanym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub jego skrótem.

Pełna tresć uchwały znajduje się TU. Komunikat NRL znajduję na stronie NIL.

Zapraszamy do śledzenia newsów z branży na dentalmaster.pl.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama
Reklama
Reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.