Pogląd na temat nadwrażliwości zębiny z obserwacji praktyki lekarskiej
SŁOWA KLUCZOWE: nadwrażliwość zębiny
STRESZCZENIE: Nadwrażliwość zębiny jest ciągle bardzo powszechnie występującym zjawiskiem, charakteryzującym się krótkim i ostrym bólem, wywodzącym się z obnażonej zębiny. Pojawia się podczas działania bodźców termicznych, chemicznych, mechanicznych, osmotycznych, a także takich, które powodują jej wysuszenie.
Każda praktykująca higienistka spotkała się w swojej pracy ze zjawiskiem nadwrażliwości zębiny.
W latach osiemdziesiątych XX wieku nadwrażliwość zębiny była dość enigmatycznym zjawiskiem, bo chociaż często występującym, to jednak mało poznanym. Obecnie mechanizm występowania nadwrażliwości jest znacznie lepiej zbadany, a co za tym idzie, znoszenie nadwrażliwości stało się o wiele skuteczniejsze (3).
Sprawdź wszystkie produkty dostępne w naszym sklepie internetowym
Etiologia
Minione kilkadziesiąt lat przyniosło wiele teorii tłumaczących mechanizm nadwrażliwości zębiny. Teoria nerwowa, nazywana inaczej teorią bezpośredniej stymulacji włókien nerwowych, tłumaczy występowanie nadwrażliwości obecnością nerwów czuciowych w kanalikach zębinowych, przenoszących bodźce do miazgi zęba. Nie znalazła ona jednak potwierdzenia w dokładniejszych badaniach, a leczenie miejscowe preparatami z grupy anestetyków nakierowane na receptory nerwowe nie przyniosło oczekiwanych efektów (4).
Przedstawiona w roku 1900, a potwierdzona w latach 50. i 60. teoria hydrodynamiczna do dnia dzisiejszego wydaje się być szeroko akceptowana (4). Zakłada ona, że nadwrażliwość zębiny spowodowana jest przemieszczaniem się płynu zawartego w kanalikach zębinowych, a co za tym idzie, drażnieniem nerwów [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!