Potrzeba higieny ruchomych uzupełnień protetycznych
Podstawą osiągnięcia powodzenia w leczeniu protetycznym jest bezwzględne przestrzeganie przez pacjenta zasad higieny jamy ustnej, jak również higieny ruchomych uzupełnień protetycznych, zwłaszcza tych osiadających, o rozbudowanych płytach.
Proteza zębowa, która jest ciałem obcym w jamie ustnej,stwarza nienaturalne warunki i staje się przyczyną zachwiania równowagi wśród drobnoustrojów tam bytujących [3]. Ruchome uzupełnienia protetyczne,szczególnie te, które mają rozbudowane płyty akrylowe,znacznie ograniczają dostęp tlenu do tkanek znajdujących się pod nimi. Niejednokrotnie może to prowadzić do zaburzeń w metabolizmie błony śluzowej i powstawania zmian zapalnych utrudniających użytkowanie protez [2]. Między uzupełnieniem protetycznym a błoną śluzową występują idealne warunki do namnażania się poszczególnych gatunków bakterii i grzybów. Naturalnym środowiskiem dla bytowania drobnoustrojów są:podwyższona temperatura, duża wilgotność i brak czynnika drażniącego, którym w tym przypadku jest ślina pełniąca funkcję oczyszczającą. Dodatkowym udogodnieniem dla agregacji płytki bakteryjnej jest mikroporowata struktura akrylu, z którego zbudowana jest płyta protezy [6, 7].
Istnieje zależność między powstawaniem mikrodegradacji płyty tworzywa akrylowego a czasem użytkowania protez. Niestety materiał ten nie pozostaje obojętny na obecność wilgoci w środowisku jamy ustnej i po pewnym czasie ulega stopniowej, acz postępującej destrukcji. Ujawniające się mikropory sprzyjają odkładaniu się płytki protez, co wpływa na wzrost ryzyka powstawania zmian zapalnych podłoża protezowanego [8].
Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii ZESPÓŁ STOMATOLOGICZNY
Formowanie płytki protez rozpoczyna się już w kilka minut po oczyszczeniu i nałożeniu uzupełnienia protetycznego z powrotem na swoje docelowe [...]
