Ulepszenie protokołu pozycjonowania zamków na modelu – klejenie metodą pośrednią
Streszczenie: Technika CSW (Custom-made Straight Wire, zindywidualizowanego łuku ciągłego) dr. Echarriego opiera się na dostosowanych do danego przypadku zarówno preskrypcji zamków, jak i sekwencji łuków. Technika klejenia pośredniego pozwala na indywidualizację preskrypcji zamków w zależności od konkretnego przypadku. System CLASS (Custom-made, Lingual/Labial, Set-Up Service – wykonany indywidualnie set-up do techniki przedsionkowej i językowej), na który składa się wytwarzanie modeli set-up i ich korygowanie zgodnie z planem leczenia oraz pozycjonowanie zamków dowiązanych do idealnego łuku drucianego – to metoda bardzo precyzyjna. Najważniejszy jej etap to skorygowanie modelu set-up i właśnie protokół przedstawiony w niniejszym artykule pozwoli ustandaryzować rezultaty korekty modelu, dostosowując je do planu leczenia.
Słowa kluczowe: klejenie pośrednie, wyrób modeli set-up, odniesienie do płaszczyzny okluzyjnej
Wielu autorów [1] uważa, osiągnięcie takich samych wyników we wszystkich przypadkach stosowania zamków o identycznej preskrypcjijest niemożliwe. Głównymi powodami różnego końcowe- go ustawienia zębów za pomocą aparatów stałych o identycznych parametrach są:
- Zróżnicowanie kształtu zębów, warunkujące różnice w pozycjach zamków [2, 3].
- Błędy umiejscowienia zamków podczas klejenia metodą bezpośrednią [4].
- Różne typy twarzy, które wymagają zróżnicowanego torku zębów siecznych, umożliwiającego prowadzenie sieczne [5- 7].
- Elastyczność ozębnej, która może być źródłem nawrotu. Zachrisson dowiódł, że osiągnięcie 100% korekty rotacji wymaga nadkorekty (w stosunku do preskrypcji zamka) o dodatkowe 10-20%. Roth i Swain twierdzą, że ta sama reguła dotyczy [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!