Praca z pacjentem w zawodzie higienistki a przygotowanie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Ukończenie szkoły a realne przygotowanie do pracy z pacjentem w zawodzie higienistki i asystentki stomatologicznej

Zawód higienistki i asystentki stomatologicznej jest bardzo popularny. Wyspecjalizowany rynek dentystyczny wymusił uzupełnienie wiedzy wśród osób, które bez wcześniejszego przygotowania trafiły do gabinetów. Tę samą drogę przemierzają osoby, które nie mają doświadczenia w pracy, ale świadomie decydują się na wybór szkoły medycznej i profilu higienistki stomatologicznej.

Cały proces edukacji, uwieńczony egzaminem końcowym i uzyskaniem dyplomu, nie jest wystarczającym wsparciem w bezstresowym poszukiwaniu pracy. Realia, z jakimi spotykają się higienistki i asystentki stomatologiczne w gabinetach, odbiegają od wiedzy akademickiej i standardów prezentowanych w trakcie nauki. Zdarza się, że nabyta wiedza nie ma zastosowania w rzeczywistości, a innowacje, które w wielu gabinetach są codziennym standardem pracy, wywołują zaskoczenie świeżo upieczonych absolwentek.

Asystowanie na cztery ręce, implantologia, endodoncja z użyciem mikroskopu, profesjonalna higienizacja w ergonomicznej pozycji przy pacjencie – to norma, która wzmaga lęk i niepewność podczas pierwszych tygodni pracy. Nowoczesne kliniki wyposażone w profesjonalny sprzęt onieśmielają wykształconych, ale pozbawionych dostatecznej praktyki i obycia absolwentów. Asystowanie w nowych warunkach jest obciążeniem, które wywołuje stres i niepewność. Bardzo często w trakcie studiów higienistki stomatologiczne przyglądają się wykonywanym zabiegom, a praktykę zdobywają jedynie na fantomach.Pierwszy bezpośredni kontakt z pacjentem jest przez to obciążony traumą i niepewnością, pomimo serii zabiegów wykonanych w bezpiecznych, kontrolowanych warunkach na swoich znajomych. Oprócz balastu psychicznego, jaki wiąże się z przeprowadzeniem zabiegów, dochodzi stres związany ze zbudowaniem odpowiedniego kontaktu interpersonalnego z pacjentem. Pytania, które stawiają sobie początkujące higienistki i asystentki można zasadniczo sprowadzić do dwóch kluczowych [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy