Procedury ułatwiające życie – zasady asystowania podczas zabiegów chirurgicznych
Praca higienistki i asystentki w gabinecie stomatologicznym jest złożona, można wyodrębnić kilka sektorów, z których na pierwszym miejscu jest czynne asystowanie przy zabiegach.
Czynna asysta
Czynna asysta polega na współdziałaniu z lekarzem stomatologiem, pomaganiu przy wykonywanej przez niego pracy. Asysta dba, aby przyjmowanie pacjentów przebiegało płynnie, dlatego musi znać każdy następny ruch lekarza, czyli wiedza na temat każdego zabiegu jest bezcenna.
Z drugiej strony patrząc, zadaniem asystentki jest dbanie o komfort pacjenta. Myślimy tu nie tylko o komforcie fizycznym, bardzo ważny jest również aspekt psychologiczny. Zabiegi chirurgiczne są dla pacjenta zazwyczaj bardzo stresujące – i tu w rękach asysty jest wspieranie pacjenta oraz minimalizowanie stresu. Asystentka pracująca przy zabiegach chirurgicznych musi mieć duże poczucie odpowiedzialności za wykonywane zadania. Powinna być osobą życzliwą, empatyczną, cierpliwą i dokładną, to w jej rękach leży komfort pacjenta i lekarza podczas zabiegu.
Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii ZESPÓŁ STOMATOLOGICZNY
Cechy asysty chirurgicznej
Aby sprostać wyżej wymienionym zadaniom, asystentka chirurgiczna powinna:
- mieć dużą wiedzę,
- wykazać się znajomością wszystkich narzędzi oraz znajomością anatomii,
- posiadać wiedzę na temat każdego zabiegu.
Bardzo pomocne są tu [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!