Projekt i druk 3D szyny relaksacyjnej stosowanej w bruksizmie
Badania własne – praca projektowa
Skanowanie modelu gipsowego
Pracę nad prototypem rozpoczęto od wykonania skanu gipsowego modelu szczęki i żuchwy pacjenta (fot. 2a). Wykonano go przy pomocy ręcznego skanera laserowego 3D HandySCAN BLACK firmy Creaform (Lévis, Quebec, Kanada) oraz manualnego stolika obrotowego z zaznaczonymi markerami ułatwiającymi zorientowanie przedmiotu ułożonego na stoliku (fot. 2b). Po ustawieniu skanera w płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni modelu rozpoczęto jego skanowanie z uwzględnieniem odpowiedniej odległości i dokładnego manewrowania skanerem w celu uzyskania precyzyjnego skanu.
Następnie przy pomocy zintegrowanego oprogramowania VXelements dokonano wizualizacji pomiarów 3D w czasie rzeczywistym (fot. 3).
Projekt i druk szyny relaksacyjnej
Na podstawie opracowanego trójwymiarowego modelu szczęki pacjenta przystąpiono do projektowania szyny relaksacyjnej. W tym celu zastosowano oprogramowanie Autodesk Meshmixer umożliwiające wygenerowanie, po zastosowaniu odpowiednich funkcji, prototypów nakładki o określonych grubościach ścianek – 0,75 mm i 2 mm (fot. 4) – aby porównać je z zazwyczaj stosowaną w praktyce stomatologicznej grubością 2,5 mm.
Następnie szyny okluzyjne zostały wyeksportowane do plików z rozszerzeniem STL, by w dedykowanym oprogramowaniu Asiga Composer zdefiniować parametry druku. Do ich wytworzenia wybrano żywicę światłoutwardzalną IMPRIMO LC Model (tab. 1) w kolorze szarym. Materiał ten jest idealnym rozwiązaniem do prowadzenia testów stomatologicznych, więc tym samym stworzenia prototypu szyny relaksacyjnej. Wybranie materiału modelowego wiąże się z niższym kosztem wytwórczym w porównaniu [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!