Prosta metoda korekcji ortodontycznej nieprawidłowego ustawienia zębów

Prosta metoda korekcji ortodontycznej nieprawidłowego ustawienia zrotowanych zębów w uzębieniu mieszanym z wykorzystaniem łuków segmentowych i aparatów ortodontycznych 2×4 – opis 2 przypadków

Streszczenie: Sprowadzenie nieprawidłowo ustawionego zrotowanego zęba/zębów do linii łuku zębowego w uzębieniu mieszanym stanowi często trudne zadanie dla stomatologów dziecięcych. Nierozwiązanie tego problemu może mieć szkodliwy wpływ na rozwijające się uzębienie i zwiększa prawdopodobieństwo potrzeby kompleksowego leczenia ortodontycznego w późniejszych latach. O powodzeniu leczenia mogą decydować takie czynniki jak: stopień nasilenia nieprawidłowego ustawienia zębów, przestrzeganie zaleceń przez pacjenta, ograniczenia wybranego aparatu w zakresie określonych funkcji, dostępność kości i przestrzeni. Udowodniono, że połączenie prostego segmentowego łuku ortodontycznego i aparatu ortodontycznego daje korzystny efekt. W opisanych dwóch przypadkach aparaty spowodowały derotację nieprawidłowo ustawionych zębów i sprowadzenie ich do łuku zębowego. Taka metoda leczenia wyeliminowała niekorzystny wpływ wady na rozwijające się uzębienie i pomogła poprawić estetykę uśmiechu i uzębienia pacjentów.

Słowa kluczowe: zrotowane zęby, aparaty ortodontyczne 2 x 4, uzębienie mieszane

Okres przejścia od uzębienia mlecznego do stałego między 6. a 12. rokiem życia często przyprawia rodziców o zmartwienia. Oczekują oni, że zęby stałe, które wyrosną ich dzieciom po wypadnięciu zębów mlecznych, utworzą piękne estetyczne uzębienie [1]. Dzieci także są świadome estetyki uzębienia własnego i innych osób [2]. Jednak w naturze często zdarza się nieprawidłowe ustawienie zębów u dzieci.

Wady zgryzu wynikają albo z nieprawidłowej relacji łuków zębowych, albo nieprawidłowego ustawienia zębów [3]. Termin „wada zgryzu” odnosi się do znamiennego odchylenia od idealnej okluzji, które jest niezadowalające pod względem estetycznym [4]. Wady zgryzu dzieli&nb...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu rzucia (e-book)

Dysfunkcje narządu rzucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Ortodoncja w Praktyce

Ortodoncja w Praktyce

350,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.