Proteza szkieletowa w teorii – część I
TITLE: Skeletal denture in theory – part 1
STRESZCZENIE: W artykule przedstawiono elementy składające się na protezę szkieletową. Opisano podział klasyfikacji braków uzębienia wg Kennedy’ego oraz wg Galasińskiej- Landsbergerowej. Przedstawiono składowe wpływające na utrzymywanie się protezy na podłożu protetycznym.
SŁOWA KLUCZOWE: proteza szkieletowa, klasyfikacja braków zębowych, klamra
SUMMARY: The article presents the elements composing a skeletal denture. The classification of missing teeth according to Kennedy and Galasińska-Landsberger is described. The components aff ecting the denture retention on the denture foundation area are presented.
KEYWORDS: skeletal denture, classification of missing teeth, clasp
Proteza szkieletowa jest uzupełnieniem protetycznym o konstrukcji metalowo-akrylowej stosowanym przy częściowych brakach uzębienia pacjenta. Płyta protezy stanowi jedną całość wraz z klamrami i cierniami. Dzięki swojej budowie umożliwia przenoszenie sił żucia na kość przez okostną, ale też przez ozębną zębów filarowych. Siły tarcia wytworzone między metalowymi klamrami a szkliwem zębów własnych utrzymują protezę w jamie ustnej. Czynnikami wpływającymi na dobre utrzymanie protezy jest jakość zębów pacjenta i ich kształt. Zęby, które będą stanowiły oparcie dla klamer, muszą posiadać zdrowe przyzębie i być stabilnie osadzone w zębodole. Do oceny wypukłości koron i pola protetycznego służy przyrząd zwany paralelometrem. Jego zastosowanie jest niezbędne do prawidłowego zaprojektowania przebiegu klamer i do wyznaczenia toru, po jakim proteza będzie wprowadzana do ust pacjenta (1).
Studenci [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!