Przyspieszenie ruchu ortodontycznego zęba za pomocą miniśrub ortodontycznych – opis przypadku
Streszczenie: Niniejszy opis przypadku przedstawia możliwość uzyskania przyspieszonego ruchu zęba dzięki kombinacji mikronawierceń i miniśrub. U 14-letniego chłopca zdiagnozowano klasę II z protruzją zębów siecznych szczęki. Usunięto pierwsze górne zęby przedtrzonowe i po wypoziomowaniu rozpoczęto przyspieszoną dystalizację kłów. Przed dystalizacją i po niej oceniono: jej stopień, stan zdrowia przyzębia i obecność resorpcji korzenia. Uwzględniając ograniczenia niniejszego doniesienia, można wnioskować, że połączenie mikronawierceń z miniśrubą może skrócić czas leczenia.
Słowa kluczowe: miniimplanty, klasa II
Skrócenie czasu trwania leczenia ortodontycznego nadal nastręcza trudności. Jest to jeden z celów, do jakich dążą zarówno ortodonci, jak i pacjenci, ponieważ długie leczenie nie tylko pochłania czas, ale także może powodować: próchnicę, resorpcję korzeni, recesję dziąseł [1]. Aby osiągnąć pożądane wyniki w krótszym czasie, próbowano różnych metod, takich jak: kortykotomia z użyciem piezotomu [2], mikronawiercenia (micro-osteoperforations, MOP) [3], laser [4] i wibracje [5], które można sklasyfikować w następujących kategoriach: leki, metody chirurgiczne i metody stymulacji fizycznej/mechanicznej. W przypadku większości tych metod istnieje jednak wiele pytań bez odpowiedzi.
Technika mikronawierceń okazała się skuteczna zarówno u ludzi, jak i zwierząt [6]. Po jej zastosowaniu wzrastają poziomy markerów zapalnych, co prowadzi do zwiększonej aktywności osteoklastów i przyspieszenia szybkości ruchu zębów. Szybkość retrakcji kłów wzrosła 2-3-krotnie w porównaniu z grupą kontrolną, gdy MOP przeprowadzono za pomocą urządzenia o nazwie Propel (Propel Orthodontics, USA) [3]. W niniejszym przypadku porównaliśmy stopień retrakcji kłów przy zastosowaniu i bez zastosowania MOP z miniśrubami [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!