Pytasz co FDI robi dla Ciebie? A czego potrzebujesz? - Strona 2 z 3 - dentalmaster.pl

Wyszukaj w serwisie

Pytasz co FDI robi dla Ciebie? A czego potrzebujesz?

Lek. dent. Anna Lella (były prezydent ERO-FDI, ORL w Olsztynie): Światowa Federacja Dentystyczna w ostatnich latach zrobiła wiele, aby polski lekarz dentysta mógł z pełnym przekonaniem wyjaśnić swojemu pacjentowi, że zdrowie zaczyna się w jamie ustnej. Dzięki FDI wiemy, że to nie są puste słowa, FDI wielokrotnie brała ciężar promocji tego ważnego przekazu na własne barki. Wykonując zawód lekarza doskonale wiemy jak to ważne. FDI będąc globalnym głosem stomatologów współpracuje nie tylko z WHO, ale też z WHPA – World Health Professionals Alliance, IADR – Międzynarodowym Stowarzyszeniem Badań Stomatologicznych, ISO, ONZ. FDI to my, to stomatolodzy z całego świata, którzy poprzez pracęw poszczególnych komitetach, w organizacjach regionalnych jak ERO, zgłaszają i przygotowują projekty rezolucji na obrady Światowego Parlament Dentystycznego. Wielokrotnie tematy zaproponowane przez ERO inicjowały stanowiska FDI oraz prace o charakterze legislacyjnym CED. FDI regularnie stara się zmobilizować polityków na całym świecie w sprawie zdrowia jamy ustnej podkreślając, że problem dotyczy 3,5 miliarda osób. Czy FDI właściwie reprezentuje interesy dentystów i pacjentów? Bez wątpienia tak jest.

Sprawdź inne NOWOŚCI z branży.

Prof. Ingrid Różyło-Kalinowska (wiceprezydent PTS): Realizując cele naukowe często szukamy miejsc, w których możemy zaprezentować wyniki badań szerokiemu gronu. Doroczny Kongres FDI, w tym sesje plakatowe czy ustne, są areną prezentacji takich badań. Polscy lekarze dentyści powinni o tym wiedzieć i pamiętać. Wielu z nich skorzystało z takiej możliwości w ramach FDI 2016, który odbył się w Poznaniu. Dla naukowców FDI jest także kopalnią wiedzy statystycznej.

Dr hab. Halina Borgiel-Marek (Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach): Co FDI może zrobić dla polskiego dentysty? Odpowiedź jest właściwie dość prosta, ale wymaga działania. Na obradach Parlamentu FDI delegaci z Polski mogą zgłaszać tematy, problemy i kwestie, które następnie dyskutowane są w gronie międzynarodowych ekspertów. Oczywiście nie każdy problem w pozostałych krajach członkowskich ma identyczne uwarunkowania epidemiologiczne, statystyczne, finansowe, ale od tego jest światowe forum, aby doradzić, wskazać opcjonalne rozwiązania, pomóc. Najciekawsze projekty często inicjują praktycy, delegaci pomagają jedynie wybrzmieć sprawie i w poszukiwaniu rozwiązania. Nie do przeceniania jest zaangażowanie FDI w walce z nowotworami głowy i szyi, przygotowanie i rozpowszechnianie materiałów edukacyjnych do samobadania dla pacjentów oraz podkreślanie roli stomatologów w prewencji, wczesnym wykrywaniu i leczeniu raka jamy ustnej.

Dr n. med. Jacek Kotuła (prezes honorowy PTS Zielona Góra, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Zielonej Górze): Warto zaglądać regularnie na stronę FDI ponieważ pojawiają się tam projekty, w ramach których można uzyskać dofinansowanie na działalność związaną z naszą dziedziną zawodową. FDI najczęściej wspiera idee poprawiające dostępność do opieki stomatologicznej lub projekty edukacyjne. Są też nagrody dla najlepszych inicjatyw w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

Lek. dent. Iwona Świętkowska (Dolnośląska Izba Lekarska, wiceprezes ds. stomatologii DIL): W ostatnich latach FDI podejmowała wiele tematów społecznie wrażliwych, chociażby kwestię nadmiernego spożycia cukru powodującego nie tylko choroby jamy ustnej, ale i całego organizmu. Do wielu polskich gabinetów trafiły plakaty pokazujące jak wielkie szkody może wyrządzić cukier. Na stronach FDI polski lekarz dentysta może znaleźć również wiele ciekawych materiałów poświęconych m.in.: opiece stomatologicznej seniorów, walce z paleniem tytoniu, ograniczaniem amalgamatu czy profilaktyce nowotworowej.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.