"Ratowanie życia to nie przestępstwo" - spot samorządu lekarskiego
Reklama

„Ratowanie życia to nie przestępstwo” – spot samorządu lekarskiego

Reklama

W filmie – będącym kluczowym elementem kampanii społecznej samorządu lekarskiego – ukazane zostały emocje związane z codziennymi dylematami lekarzy, którzy w leczeniu pacjentów oprócz kierowania się swoją najlepszą wiedzą medyczną muszą mieć na uwadze konsekwencje prawne powikłań i zdarzeń, niewynikających z własnych błędów. Lekarze i pacjenci są po tej samej stronie, system powinien zapewniać im warunki bezpiecznego leczenia, prawo powinno pomagać, a nie przeszkadzać. Dlatego samorząd lekarski postuluje o wprowadzenie systemu bezpieczeństwa leczenia opartego na idei no-fault. 2 marca odbyła się premiera spotu i konferencja prasowa z udziałem reżysera Łukasza Palkowskiego, aktorów Tomasza Kota i Katarzyny Dąbrowskiej oraz prezesa NRL Łukasza Jankowskiego.

Strasznie wierzę w tę inicjatywę. W to, co robicie. Chciałbym bardzo, żeby było lepiej w ochronie zdrowia. Moim najbliższym przyjacielem jest lekarz. Współczuję wam, że cała ta wiedza, lata pracy, cały ten potencjał jest zawężony do jakiegoś wąskiego gardła strachu – powiedział Tomasz Kot, który w spocie samorządu zagrał lekarza. Aktor, który w 2014 roku w filmie „Bogowie” wcielił się w Zbigniewa Religę, mówił o inspiracji tamtą rolą przy nowej kreacji, o sposobie, w jaki buduje grane przez siebie postaci oraz systemie ochrony zdrowia przedstawianym w filmach. – Po spotkaniu z Łukaszem Palkowskim, gdzie zrobiliśmy film „Bogowie”, funkcjonuję do dzisiaj jako kardiochirurg. I wiem, że w dobrej, słusznej sprawie można użyć tego wizerunku. Pojawiały się inne propozycje, gdzie miałem zagrać profesora Religę i absolutnie odmawiałem. Ale w chwili, kiedy Łukasz mówi – słuchaj jest kolejna sprawa, chodzi o naszą ochronę zdrowia – to oczywiście, jak najbardziej. Wiem, czego używam, wiem, jaki to symbol.

Nieprzypadkowo NIL nie wyobrażała sobie realizacji spotu „Ratowanie życia to nie przestępstwo” w reżyserii kogoś innego niż reżyser „Bogów” Łukasza Palkowskiego. To już drugi projekt samorządowy, w który zaangażował się zarówno ten reżyser, jak i aktor Tomasz Kot.

Kiedy zdałem sobie sprawę z tego, że lekarz w momencie, kiedy zajmuje się „ryzykownym” pacjentem, tzn. sam zabieg, który ma uratować mu życie, jest ryzykowny, ponieważ prawdopodobieństwo powodzenia tego zabiegu może wynosić poniżej 50 proc., ale bez tego zabiegu szans żadnych nie ma, a w momencie niepowodzenia zabiegu lekarz może być potraktowany jak przestępca, byłem zszokowany. Mam nadzieję, że choć w niewielkim stopniu przyczynimy się do zmiany postrzegania tych kwestii – mówił Łukasz Palkowski.

Grająca w spocie NIL Katarzyna Dąbrowska odniosła się do telewizyjnego serialu o szpitalu i lekarzach, w którym grała lekarkę, podkreślając kontrast między wręcz idylliczną „rzeczywistością” ukazaną w tamtej produkcji, a realiami w prawdziwym systemie ochrony zdrowia, których to jeden z elementów wybrzmiał w spocie samorządu.

Jak usłyszałam, jaki jest temat spotu, stwierdziłam, że wezmę w nim udział. Jeśli mogę w jakimś sensie oddać siebie do dyspozycji dla ważnej społecznie kwestii, to robię to bez zastanowienia. Mnóstwo czasu spędziłam z lekarzami, konsultantami, słyszałam z czym się borykają na co dzień, słuchałam opowieści o ich pracy, o ich codzienności i przez szacunek do całego środowiska bardzo chętnie wzięłam w tym udział – podkreśliła Katarzyna Dąbrowska. – Miałam ciary, jak się dowiedziałam, o czym będziemy robić ten spot. Jak wyobraziłam sobie, co musi mieć kobieta w głowie, mówiąc, że ma dwójkę dzieci i nie chce ponosić odpowiedzialności za to, że dopuszcza się pomocy pacjentowi, który nie przetrwa do rana, jeżeli nie wykona się zabiegu. Nie wyobrażam sobie, żeby mieć w życiu taki dylemat i pewnie dlatego nigdy nie wybrałam tej ścieżki zawodowej.

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.