Relacja centralna – droga do jednej definicji. Przegląd piśmiennictwa
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Relacja centralna – droga do jednej definicji. Przegląd piśmiennictwa

Dążenie do jednej definicji

Rozbieżności między definicjami relacji centralnej wielokrotnie wskazywane były jako znaczące utrudnienie dalszego rozwoju metod leczenia dysfunkcji układu stomatognatycznego. W 2000 r. Jasinevicius i in. przeprowadzili badania na siedmiu wydziałach stomatologii na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, aby określić, czy istnieje konsensus co do tego pojęcia. Przeprowadzono ankiety wśród kadry naukowo- dydaktycznej oraz wśród studentów czwartego roku stomatologii. Autorzy badania próbowali zidentyfikować, które definicje CR przekazywane są podczas zajęć oraz czy nauczyciele stosują te same definicje podczas zajęć z różnych przedmiotów. Ponadto studenci i pracownicy musieli określić sytuacje kliniczne, podczas których wykorzystuje się relację centralną. W rezultacie badań stwierdzono, że różnice w rozumieniu tego pojęcia pojawiały się nie tylko między uczelniami, ale także wśród kadry i studentów poszczególnych wydziałów. Niektórzy ankietowani nie byli też pewni, z której definicji faktycznie powinny były korzystać ich instytucje. Autorzy badania ostrzegali, że przy nacisku na rozwój stomatologii opartej na dowodach (evidence-based dentistry) studenci mogli być zdezorientowani co do definicji i metod rejestracji CR oraz jej związku z protetyką. Jasinevicius i in. zwrócili uwagę na potrzebę pilnego rozwiązania tych niespójności (13).

Z podobnymi postulatami wyszli Palaskar i in. w artykule opublikowanym w 2013 r. Wykazując rozbieżności między aktualnymi definicjami relacji centralnej, zauważyli, że większość z nich nie może być zastosowana w praktyce klinicznej. Definicje te związane są z wieloma częściami ciała, jak głowy kłykci, krążek stawowy, doły stawowe czy kształty wyniosłości stawowej, które są niewidoczne bez dodatkowych narzędzi obrazujących (1).

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.