Rewaskularyzacja miazgi niedojrzałych zębów stałych z martwiczą miazgą

Wyszukaj w serwisie

Rewaskularyzacja miazgi niedojrzałych zębów stałych z martwiczą miazgą i ze zmianami okołowierzchołkowymi – przypadki kliniczne

Radiologicznie stwierdzono ubytek próchnicowy obejmujący powierzchnię mezjalną, zgryzową i dystalną zęba 46 sięgający do komory miazgi. Obecne były przejaśnienia okołowierzchołkowe i otwarte wierzchołki. Zalecono wstępne leczenie antybiotykami (Amoksycylina 50 mg/kg) (ryc. 1a).

Po rozważeniu opcji terapeutycznych zdecydowaliśmy się na leczenie rewaskularyzacyjne. W znieczuleniu miejscowym, po założeniu koferdamu, koronę przemyto 2-proc. roztworem chlorheksydyny. Uzyskano dostęp do komory miazgi i kanały przepłukano 5-proc. NaOCl. Długość roboczą ustalono przy użyciu pilników o rozmiarze 13 K, z minimalną instrumentacją, przy stałym przepłukiwaniu. Na koniec do kanałów wprowadzono pastę trójantybiotykową: metronidazol, cyprofloksacynę i minocyklinę w równych proporcjach, zmieszane ze sterylną wodą, a ubytek tymczasowo zamknięto przy użyciu IRM i cementu glasjonomerowego (ryc. 1b).

Po 3 tygodniach pastę usunięto, obficie przepłukując kanały 5-proc. NaOCl. Następnie wprowadzono pilnik endodontyczny w celu rozkrwawienia tkanek okołowierzchołkowych i odczekano 15 minut na utworzenie skrzepu. W przykomorowej części kanału umieszczono warstwę MTA około 2 mm, przykryto zwilżonym wacikiem i pozostawiono na godzinę, po czym ostatecznie zamknięto ubytek za pomocą cementu glasjonomerowego i kompozytu, a na ząb założono koronę metalową (ryc. 1c). Po 6 i 12 miesiącach zmiany okołowierzchołkowe uległy wyraźnej poprawie, a następnie wygoiły się; można było zaobserwować wzrost grubości zębiny ścian kanałów korzeniowych i prawie całkowite zamknięcie otworów wierzchołkowych (ryc. 1d).

Przypadek 2

Ośmioipółletnie dziecko zgłosiło się do przychodni stomatologii dziecięcej sześć miesięcy po urazie, który spowodował podwichn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.