Shoulder Spring – sprężyna do sprowadzania zatrzymanych kłów w szczęce

Wyszukaj w serwisie

Shoulder Spring – sprężyna do sprowadzania zatrzymanych kłów w szczęce

Streszczenie: Zatrzymane kły są powszechną nieprawidłowością dotyczącą wyrzynania zębów. Istnieje wiele metod służących sprowadzaniu zatrzymanych kłów. Jedną z nich jest zastosowanie Shoulder Spring, która dzięki specjalnej konstrukcji zapewnia skuteczną metodę leczenia. Sprężyna jest zakotwiona na zębach bocznych, nie obciąża bocznego zęba siecznego, co zmniejsza ryzyko resorpcji jego korzenia i niezamierzonego dopodniebienngo torku korony. Działa ona ze stałą siłą na zatrzymany ząb, jest stosunkowo prosta i tania w wykonaniu. Shoulder Spring może być z powodzeniem stosowana u pacjentów z problemem zatrzymanych kłów w szczęce na podniebieniu.

Słowa kluczowe: zatrzymane kły, Shoulder Spring

Ząb zatrzymany jest to ząb całkowicie uformowany wraz z wierzchołkiem, lecz pozostaje w kości, a od prawidłowego czasu jego wyrzynania minęło dwa lata [1]. Zatrzymane kły są drugą co do częstości grupą zębów, które najpowszechniej ulegają zatrzymaniu (po zębach trzecich trzonowych), z częstością 0,8-5,2% w zależności od badanej populacji [2-7]. Według różnych autorów w 50-75% zatrzymanych kłów znajduje się na podniebieniu. Do obustronnego zatrzymania dochodzi w 8-20% przypadków zatrzymanych kłów [8]. Zaobserwowano, że u dziewcząt wada występuje dwa razy częściej (1,17%) niż u chłopców (0,51%). Również dwukrotnie częściej zatrzymaniu ulegają kły szczęki w porównaniu z kłami żuchwy [9-11].

Istnieje wiele metod sprowadzania zatrzymanych kłów do łuku zębowego. Lekarz ortodonta ma do dyspozycji między innymi takie konstrukcje jak: Monkey hook [12], Kilroy Spring [13], Ballista Spring [14]. Wśród nich wyjątkowe miejsce zajmuje Shoulder Spring [15], czyli specjalna sprężyna, której charakterystyka zostanie przedstawiona w artykule.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.