Zarządzenie Prezesa NFZ z 8 kwietnia - dentalmaster.pl

Wyszukaj w serwisie

Stanowisko podjęte przez PNRL w dniu 8 kwietnia 2020 r.

2. Na okres powrotu do zagrożenia epidemicznego lub bez jego utrzymania, w okresie co najmniej do końca 2020 r. pozostawienie określonych w projekcie zarządzenia i w pkt 1a niniejszego Stanowiska współczynników. Zagrożenie po odwołaniu stanu epidemii nie zniknie, reżim sanitarny zapewne nie będzie aż tak znacząco obniżony aby móc udzielać świadczeń w ilości sprawozdawanej w styczniu czy lutym br. Koszty działalności będą porównywalne z analogicznymi kosztami z okresu epidemii. Kontrakty będą w związku z ograniczeniami okresu epidemii obarczone wykonaniem znacznie poniżej limitu, toteż rozliczanie świadczeń bez zastosowania współczynnika przesunie tylko problemy świadczeniodawców na okres końca roku. Proponowane rozwiązanie koresponduje w pełni z Apelem Nr 10/20/P-VIII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 21 marca 2020 r. do Prezesa Rady Ministrów w sprawie funkcjonowania ochrony zdrowia w okresie zagrożenia COVID-19, pismami Prezesa NRL do Ministra Zdrowia z dnia 23 marca br. [znak: NRL/ZRP/MK/300-1/620/2020] oraz z dnia 2 kwietnia br. [znak: NRL/ZRP/MK/300-4/781/2020].

W katalogu świadczeń gwarantowanych z zakresów: ogólnostomatologicznego, protetyki i ortodoncji znajdują się świadczenia mające znacząco wyższą wartość w wartościach bezwzględnych. Wraz z niezbędną, w przypadku odwołania stanu epidemii, aktualizacją Zaleceń MZ wznowieniu ulegnie ich udzielanie. Na dzień dzisiejszy (co było już przedmiotem rozmów NRL z Funduszem i Ministerstwem Zdrowia) ich wycena jest nieadekwatna do kosztów, toteż współczynnik korygujący powinien dla tych procedur zostać utrzymany, choć jego wartość może być określona odrębnie.

Udzielanie świadczeń stomatologicznych, niezależnie od źródeł ich finansowania komplikuje brak dostępu do wyrobów medycznych będących środkami ochrony indywidualnej. W obecnej chwili placówki stomatologiczne kupują je po znacznie zawyżonych cenach. Wielokrotne apele kierowane do Ministra Zdrowia o doposażenie placówek ambulatoryjnych innych niż poradnie POZ nie wywołują żadnego odzewu. Praktyki lekarskie, których w strukturze świadczeniodawców leczenia stomatologicznego jest bardzo dużo muszą po tych zawyżonych cenach dokonywać zakupów na zapas, gdyż w związku z przepisem art. 85a ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne w każdej chwili, w drodze obwieszczenia ministra zdrowia może dojść do wprowadzenia restrykcji w obrocie wyrobami medycznymi, co spowoduje de facto zakaz sprzedaży wyrobów objętych obwieszczeniem praktykom zawodowym.

źródło: www.nil.org.pl

fot. istockphoto.com

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.