Sterylizacja w gabinecie stomatologicznym – temat zawsze aktualny
Wykonywanie zabiegów przebiegających z naruszeniem ciągłości tkanek obliguje podmioty lecznicze do stosowania sterylnych narzędzi. W gabinecie stomatologicznym większość z wykonywanych usług to właśnie zabiegi przebiegające z naruszeniem ciągłości tkanek, dlatego też tak ważne jest posiadanie niezbędnej wiedzy, która pozwala na profesjonalne działania.
Sterylność narzędzi uzyskujemy poprzez poprawnie prowadzone procesy przygotowania narzędzi do sterylizacji oraz ich sterylizację. Podmioty wykonujące działalność leczniczą mogą przyjąć jedno z proponowanych rozwiązań w zakresie wytwarzania wyrobów sterylnych:
• korzystanie tylko i wyłącznie ze sprzętu jednokrotnego użycia, fabrycznie sterylnego,
• zaopatrywanie się w materiał sterylny ze sterylizatorni zewnętrznej, posiadającej system zarządzania jakości ISO lub GMP, gwarantującej wykonanie wyrobu sterylnego – w ww. przypadku gabinet powinien posiadać umowę z podmiotem zewnętrznym wykonującym usługę,
• zaopatrzenie poprzez wytwarzanie materiału sterylnego w ramach własnego zakładu.
Sterylizacja we własnym zakresie
Podmiot leczniczy wykonujący proces dekontaminacji powinien przeprowadzać ww. działania zgodnie z opracowanymi i wdrożonymi procedurami sanitarno-higienicznymi, uwzględniającymi: zakres wykonywanych świadczeń zdrowotnych, rozwiązania funkcjonalne i przestrzenne gabinetu stomatologicznego, zakres walidacji, rodzaj posiadanego i wykorzystywanego urządzenia do sterylizacji oraz zalecenia producenta stosowanego sprzętu medycznego.
Przygotowanie narzędzi do sterylizacji w podmiocie leczniczym, który samodzielnie przeprowadza sterylizację, obejmuje szereg następujących po sobie działań. Tylko przeprowadzenie ich we właściwej kolejności oraz z należytą starannością przyczynia się do skuteczności dalszych [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!