Stomatologia estetyczna jako jeden z celów leczenia protetycznego

Estetyka twarzy jako jeden z celów leczenia protetycznego

STRESZCZENIE: Stomatologia estetyczna to stosunkowo młoda, prężnie rozwijająca się dziedzina protetyki stomatologicznej, której koncepcja polega na przywróceniu zębom naturalnego wyglądu przy jednoczesnym uwzględnieniu ich zadań czynnościowych. Pacjenci coraz częściej utożsamiają piękny uśmiech z dobrobytem, zdrowiem i atrakcyjnością. Już w 1936 roku Pilkington twierdził, że stomatologia estetyczna jako nauka polega na imitacji natury i jest swoistą „sztuką niewidoczną” (1). Wiele lat zaniedbań ze strony pacjentów, problemy ekonomiczne lub niewystarczające metody leczenia spowodowały, że duże grono pacjentów wymaga bardzo głębokiej ingerencji w zastałe przez lekarza uzębienie. Pocieszające jest jednak to, że pacjenci zauważają taką potrzebę i coraz częściej kierują swoje kroki do gabinetu stomatologicznego już nie tylko w przypadku bólu zęba. We współczesnym świecie wygląd to nasza wizytówka, pomaga w nawiązywaniu kontaktów oraz buduje pewność siebie, co przekłada się na sukcesy życiowe i zawodowe. Moja praca ma na celu usystematyzowanie przyczyn niezadowolenia pacjentów ze swojego uśmiechu oraz zaprezentowanie możliwości rehabilitacji stanu uzębienia.

TITLE: Contemporary prosthodontic treatment options – a review of the literature

SŁOWA KLUCZOWE: stomatologia estetyczna, licówki, złota proporcja

SUMMARY: Aesthetic dentistry is a relatively young, dynamically developing field of prosthodontics, the concept of which is to restore teeth to their natural appearance while taking into account their functional tasks. Patients increasingly identify beautiful smile with prosperity, health and attractiveness. In 1936 Pilkington claimed that aesthetic dentistry as a science is the imitation of nature and is a kind of „invisib...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.