Stomatologia w czasie pandemii - wskazówki - dentalmaster.pl

Stomatologia w czasie pandemii

Title: Dentistry during the pandemic
Streszczenie: W artykule zebrano najważniejsze wytyczne dla stomatologów, a także pomocne wskazówki postępowania mające za zadanie ograniczenie rozprzestrzeniania się pandemii.
Słowa kluczowe: pandemia, stomatologia, zalecenia
Summary: The article gathers the most important guidelines for dentists as well as helpful tips in terms of management aimed at reducing the spread of the pandemic.
Keywords: pandemic, dentistry, recommendations

Widmo epidemii od kilku miesięcy stawało się w Polsce coraz bardziej realne. Wraz z marcem 2020 roku w kraju pojawił się pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia wirusem COVID-19. Polska służba zdrowia została postawiona w zupełnie nowej sytuacji. Biorąc pod uwagę drogę, jaką szerzy się koronawirus, od razu stało się jasne, że spray wodny wytwarzany podczas używania turbiny stomatologicznej stanowi idealne środowisko do rozprzestrzeniania się zakażenia. Rozpoczęto zatem poszukiwanie rozwiązań, które zapewniłyby bezpieczeństwo w gabinecie stomatologicznym.

Koronawirus przenosi się przede wszystkim drogą kropelkową, wziewną lub przez błony śluzowe, jednak transmisja poprzez kontakt z przedmiotami skażonymi materiałem biologicznym również jest możliwa. Wiadomo także, że SARS-CoV-2 może wiązać się z komórkami enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE-2), które są wysoko skoncentrowane w gruczołach ślinowych. Wyjaśnia to prawdopodobnie obecność SARS-CoV-2 w ślinie wydzielniczej. Na ten fakt należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ ludzie dotykają swojej twarzy kilkadziesiąt razy na godzinę, a prawie połowę tych gestów stanowią dotknięcia błony śluzowej nosa i jamy ustnej. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne (PTS) podaje przybliżony czas zachowania zdolności do zakażenia człow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.