Stomatopatie protetyczne - owe doniesienia w leczeniu i ich zapobieganiu
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Nowe doniesienia w leczeniu i zapobieganiu stomatopatii protetycznych

Innym przykładem ulepszenia powierzchni protezy było pokrycie jej silanem SiO2 na etapie pracy laboratoryjnej. Nanocząsteczki SiO2 są tak małych rozmiarów, że tworzą bardzo cienką i homogenną powłokę, nie wpływając tym samym na szorstkość powierzchni. W efekcie uzyskano powierzchnię protezy mniej podatną na przyleganie Candida. Silan wpłynął pozytywnie na zwiększenie twardości powierzchni, hamował sorpcję wody oraz chronił materiał akrylowy przed powolnym rozpuszczaniem w wodzie. Pokrywa z silanu wymaga dalszych badań, również na pacjentach, w celu ustalenia wpływu śliny na zachowanie nanocząsteczek SiO2 (12).

Badania kliniczne randomizowane z 2019 roku donoszą, że równie dobre efekty terapeutyczne, co stosowanie nystatyny, można uzyskać terapią fotodynamiczną z użyciem lasera diodowego (13). Terapia fotodynamiczna polega na aktywacji światłem o długości fali 400-700 nm specjalnego barwnika, co wytwarza wolne rodniki, które z kolei działają silnie cytotoksycznie. Leczenie tą metodą polegało na pokryciu roztworem barwnika zmienionej zapalnie błony śluzowej oraz płyty protezy, a następnie przez 20 minut naświetlanie światłem o długości fali 440-460 nm. Obserwacja trwająca 3 miesiące wykazała znaczący spadek kolonii Candida (14). Inne badania randomizowane opublikowane w 2021 roku wykazały skuteczność leczenia fotodynamicznego stomatopatii protetycznych u aktywnych palaczy, na poziomie skuteczności terapii nystatyną. Według tego opracowania metoda była również skuteczna w przypadku szczepów Candida opornych na tradycyjne leczenie (15).

Uwagę zwracają również badania in vitro nad dodaniem związków chitosanu do mas do biologicznej odnowy tkanek. Materiały do biologicznej odnowy tkanek są często stosowane w przypadku leczenia stomatopatii protetycznych, znajdują zastosowanie jako korekcyjne podścielenie protez. ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.