FDI zachęca do udziału w Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej 2025
Zaledwie sześć tygodni dzieli nas od szczególnej daty w kalendarzu każdej osoby związanej zawodowo ze stomatologią – 20. marca, jak co roku, będziemy obchodzić Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, ŚDZJU. Do aktywnego udziału w obchodach zaprasza wszystkich Światowa Federacja Dentystyczna. Każdy z lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych czy innych pracowników medycznych może zaangażować się w planowane działania lub samemu wyjść z inicjatywą projektu, który będzie propagował wiedzę na temat znaczenia zdrowia jamy ustnej lub bezpośrednio wiązać się będzie z leczeniem pacjentom.
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej został ustanowiony przez FDI, aby podkreślić znaczenie zdrowia jamy ustnej i jego wpływu na ogólny stan zdrowia i jakość życia. Inicjatywa ŚDZJU pojawiła się w 2007 roku, a pierwsze oficjalne obchody miały miejsce w 2013 roku. Cele, jakie założyli sobie inicjatorzy ŚDZJU, to przede wszystkim: podnoszenie świadomości na temat profilaktyki schorzeń jamy ustnej, takich jak próchnica, choroby dziąseł i nowotwory jamy ustnej; promowanie dobrych nawyków higienicznych i edukacja na temat wpływu zdrowia jamy ustnej na zdrowie ogólne, a także zachęcanie decydentów do wprowadzania działań wspierających zdrowie jamy ustnej.
Tegoroczne obchody World Dental Federation odbędą się 20 marca pod hasłem „Zdrowa jama ustna to szczęśliwy umysł”. Celem tej kampanii jest podkreślenie nierzadko pomijanej relacji, jaka zachodzi między stanem zdrowia jamy ustnej (zarówno dobrym, jak i złym) a zdrowiem psychicznym, mentalnym, stanem emocjonalnym. Kampania ma zarazem podkreślać, że dbanie o zdrowie jamy ustnej może mieć realne przełożenie na ogólne samopoczucie i jakość życia – także osób, które od dłuższego czasu zmagają się z problemami psychicznymi.
W ramach tegorocznych obchodów FDI zachęca – jak co roku – do organizowania różnorodnych inicjatyw, takich jak webinary na temat higieny jamy ustnej, kampanie w mediach społecznościowych, przeglądy stomatologiczne czy działania edukacyjne w szkołach i przedszkolach. Uczestnicy są proszeni o dzielenie się swoimi planami i doświadczeniami, co pozwoli na mapowanie globalnych działań oraz wyróżnienie najciekawszych inicjatyw nagrodą World Oral Health Day Awards.
Dodatkowo FDI organizuje webinary, takie jak „World Oral Health Day 2025: Insights and How to Get Involved”, które zainspirują i zapewnią narzędzia do skutecznego zaangażowania się w kampanię i promowanie roli zdrowia jamy ustnej w kontekście zdrowia psychicznego. Szczególnie zapraszamy na webinar (w języku angielskim) prowadzony przez dr Annę Lellę i Francescę Nava, który odbędzie się już w poniedziałek 10 lutego o godzinie 16:00. Rejestracja na to wydarzenie dostępna jest TUTAJ.
Aby wesprzeć podejmowane na całym świecie działania związane z tegorocznymi obchodami ŚDZJU, Światowa Federacja Dentystyczna udostępnia szereg materiałów, w tym obszerny Action Toolkit (w języku angielskim) zawierający kluczowe informacje o kampanii oraz pomysły na działania skierowane do różnych grup odbiorców. Warto też śledzić na Instagramie przygody maskotki FDI – sympatycznego bobra o imieniu Toothie (@toothiebeaver). Toothie będzie tam informował o nowościach związanych z kampanią oraz inspirował do udziału w obchodach WOHD 2025.
Źródło: pts.net.pl
Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.
Sprawdź wszystkie produkty dostępne w naszym sklepie internetowym
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce

Leczenie zachowawcze obustronnego zatrzymania kłów żuchwy z wykorzystaniem trakcji
Streszczenie: Cele leczenia zatrzymanych kłów różnią się w zależności od wady zgryzu. Trakcja zęba stanowi realną możliwość leczenia zachowawczego, która pozwala na utrzymanie stabilności i funkcji zwarcia. Poniższa praca kazuistyczna opisuje lecz...

Leczenie pacjentki w średnim wieku ze stłoczeniem zębów i protruzją z wykorzystaniem asymetrycznej ekstrakcji oraz przezroczystych alignerów
Słowa kluczowe: aparat nakładkowy, stłoczenie, protruzjaKeywords: clear aligner, crowded teeth, protrusionStreszczenie: Leczenie ortodontyczne mające na celu skorygowanie poważnego stłoczenia lub protruzji często obejmuje symetryczną ekstrakcję zę...

Przetoka w przednim odcinku podniebienia po konwencjonalnym zabiegu ortognatycznym – osteotomii Le Fort I
Słowa kluczowe: osteotomia, powikłania niedokrwienne, przetokaKeywords: osteotomy, ischemic complications, fistulaStreszczenie: Szacuje się, że częstość występowania powikłań niedokrwiennych w obrębie szczęki po osteotomii Le Fort I wynosi około 1...