Termoformowanie
Niedogodności
Podobnie jak w przypadku każdej nowej technologii, technika ta wiąże się z kilkoma ograniczeniami i potencjalnymi problemami.
Nie wszystkie wady ortodontyczne daje się leczyć za pomocą termoformowanych nakładek. Bardzo problematyczna jest korekta zrotowanych zębów, a ostateczny wynik jest trudny do przewidzenia. Kravitz, Kusnoto, Agran i Viana (2008) zauważyli, że średnie powodzenie leczenia zrotowanych kłów za pomocą nakładek wynosi 35,8%.
Bardzo ważnym aspektem jest jeszcze problem zdyscyplinowania pacjentów i przestrzegania przez nich czasu noszenia wykonanych nakładek. Często pacjenci noszą retainery przez krótszy czas, po 2 tygodniach próbują założyć kolejną szynę, która nie pasuje, co wywołuje frustrację i zaniechanie całego procesu leczenia.
Zbyt gruby materiał, z którego wykonano szynę, działa jak tylna płytka zgryzowa, prowadząc do wady tylnego zgryzu otwartego. Aparaty tego typu są noszone tylko w nocy.
Jedną z największych wad nakładek jest nadmierna elastyczność materiału przy brzegach dziąsła. Obszar wzdłuż krawędzi dziąsłowych zazwyczaj nie ma wystarczającej siły, aby wywołać przemieszczenie się zęba (Tuncay, 2006). Aby bowiem wytworzyć moment obrotowy, aligner musi dostarczać siłę zarówno na brzegu siecznym, jak i na wysokości dziąsła, gdyż w przeciwnym razie wystąpi tylko ruch przechylający zęba. Wykazano, że średnie przesunięcie się zęba w wyniku oddziaływania nakładki stanowi tylko 80% oczekiwanego ruchu generowanego przez modele komputerowe. Ta różnica między uzyskanym a oczekiwanym przesunięciem zęba jest określana jako opóźnienie zęba (Tuncay, 2006). Opóźnienie zębów jest wynikiem zarówno [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!