Testy ślinowe w gabinecie higieny
Wyniki testów śliny mogą w istotny sposób pomóc higienistce stomatologicznej przygotować indywidualny plan profilaktyczny dla pacjenta, obejmujący zarówno profilaktykę gabinetową, jak i domową.
Testy ślinowe ułatwiają wykrywanie zaburzeń pracy ślinianek, zakażeń w jamie ustnej bakteriami próchnicotwóryczymi, pozwalają również monitorować postępy pacjenta, kontrolować jego stosowanie się do zaleceń, wpływają motywacyjnie, a także ułatwiają ocenę skuteczności przeprowadzanych zabiegów profilaktycznych. Dzięki przeprowadzaniu badania w gabinecie stomatologicznym możemy zapewnić pacjentom wyższy standard opieki, przez co stajemy się bardziej konkurencyjni na rynku usług stomatologicznych.
Diagnostyka śliny jest jednym z najbardziej obiecujących obszarów badań naukowych. Skład śliny zmienia się zależnie od ogólnej kondycji i stanu fizjologicznego organizmu (1). Dotychczas badania śliny ukierunkowane były na wykrywanie czynników etiologicznych:
- choroby próchnicowej,
- chorób przyzębia,
- oceny ryzyka raka jamy ustnej,
- chorób gruczołów ślinowych,
- zakażeń wirusowych HIV i HCV,
- obecności biomarkerów chorób nowotworowych (rak trzustki, rak piersi).
Ślina stanowi wodnistą wydzielinę z 3 dużych parzystych gruczołów, tj.: ślinianek przyusznych, podjęzykowych, podżuchwowych, i w mniejszym stopniu z licznych małych gruczołów występujących na błonie śluzowej jamy ustnej.
W jej skład wchodzą głównie woda (99%), substancje nieorganiczne (jony wapnia, fosforanowe, sodu, potasu, węglanowe, chlorkowe, fluorkowe) [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!