Trudności w rehabilitacji u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Trudności w rehabilitacji protetycznej u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów – przegląd piśmiennictwa

Zmniejszona ilość śliny lub jej brak uniemożliwia powstanie cienkiej warstwy pomiędzy błoną śluzową a protezą, która jest niezbędna do powstania podciśnienia i prawidłowej retencji ruchomych uzupełnień protetycznych (13). Dlatego pacjenci odczuwają ból, brak komfortu podczas użytkowania protez ruchomych, w skrajnych przypadkach nie są w stanie ich użytkować. Dodatkowo pod protezą mogą powstawać rany, owrzodzenia lub grzybice spowodowane małą ilością śliny.

W celu złagodzenia objawów pacjentowi zaleca się stosowanie lubrykantów i sztucznej śliny, zwiększone spożycie płynów – w małej ilości, ale często – i stymulację produkcji śliny (gumy/cukierki bezcukrowe). Należy zachęcać pacjenta do stosowania preparatów do klejenia protez, według Boguckiego najlepsze są te o konsystencji kleju – wykazują one najdłuższe działanie nawilżające, stosunkowo łatwo wyczyścić protezę z takiego preparatu, ich czas działania jest stosunkowo długi. Pacjenci zauważają większy komfort użytkowania protezy, lepszą retencję i stabilizację protezy, co wpływa na zwiększoną wydajność żucia, rozkład sił obciążających błonę śluzową jamy ustnej oraz korzystnie oddziałuje na drogi oddechowe. Dzięki temu polepsza się także stan psychiczny pacjentów (15).

Proteza z komorą na sztuczną ślinę

Kolejnym rozwiązaniem w przypadku kserostomii może być wykonanie specjalnie zmodyfikowanej protezy górnej lub dolnej z komorami wypełnionymi sztuczną śliną. W uzupełnieniu protetycznym szczęki zbiornik znajduje się w części podniebiennej płyty. Obszar ten jest ukształtowany przez pacjenta podczas wykonywania ruchów czynnościowych. Materiał do bezpośredniego, miękkiego podścielenia protezy (według Bharanija może to być silikon A, który pozostaje na długo miękki, utwardzany [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy