Trudności w rehabilitacji protetycznej u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów – przegląd piśmiennictwa
Przedstawione powyżej zaopatrzenie pacjenta zmodyfi kowanymi protezami ma na celu złagodzenie objawu suchości jamy ustnej, a przede wszystkim uzyskanie większej stabilności i retencji protezy. Pacjent musi uzupełniać płyn w komorach co najmniej co 3-4 godziny, co może być problematyczne.
Implanty
Zastosowanie ruchomych protez osadzonych na implantach niweluje problem braku stabilizacji i retencji protezy oraz zwiększa komfort użytkowania (14). Według literatury RZS jest względnym przeciwwskazaniem do implantacji. Pacjenci ci znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia próchnicy, chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej oraz potencjalnej większej utraty kości wokół implantu, zaburzeń osteointegracji spowodowanych przyjmowanymi lekami lub upośledzeniem z powodu choroby układu odpornościowego (19). Jednak współczesna implantologia dąży do jak najwyższego wskaźnika przeżywalności implantu oraz do zaopatrzenia jak największej liczby pacjentów, którzy wymagają leczenia implantoprotetycznego. Dlatego na rynek wprowadzane są implanty ze zmodyfikowaną powierzchnią wzbogaconą jonami wapnia lub wytrawioną kwasem albo wypiaskowaną.
Zmienia się także sposób implantacji: zastosowanie implantów bikortykalnych, jednofazowych, czyli kotwiczonych w kości kortykalnej, pozwala na uzyskanie stabilizacji od razu po zabiegu i daje możliwość natychmiastowego obciążenia protetycznego (9, 14, 19, 20).
U pacjentów z zaawansowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów, u których występuje zwyrodnienie stawów międzypaliczkowych, a co za tym idzie – deformacja palca lub palców ręki, może być problem z wykonaniem precyzyjnych ruchów, dlatego też należy się upewnić, czy pacjent będzie w stanie samodzielnie założyć i zdjąć protezę z podłoża protetycznego [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!