Uczeń bez próchnicy – program edukacyjno-profilaktyczny dla młodzieży

Uczeń bez próchnicy – program edukacyjno-profilaktyczny dla młodzieży

Uczeń bez próchnicy to program  edukacyjno-profilaktyczny w zakresie próchnicy zębów, który realizowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Jest on skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z wybranych województw. Jego celem jest wzrost wiedzy na temat próchnicy i chorób jamy ustnej oraz sposobów ich zapobiegania. W ramach programu zostaną zrealizowane zajęcia edukacyjne oraz profilaktyczne badania stomatologiczne.

Założenia programu

„Program edukacyjno-profilaktyczny w zakresie próchnicy zębów dla młodzieży 2019-2023” to odpowiedź na wzrastający problem próchnicy wśród młodych ludzi. Przedsięwzięcie jest współfinansowane z Funduszy Europejskich.

Cele programu to m.in.:

  • wzrost poziomu wiedzy na temat profilaktyki próchnicy,
  • zwrócenie uwagi na czynniki ryzyka próchnicy i chorób jamy ustnej związane ze stylem życia, m.in. z niewłaściwą dietą,
  • wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych dzięki profilaktycznym badaniom stomatologicznym.

W ramach programu odbędą się zajęcia edukacyjne oraz profilaktyczne badania stomatologiczne.

  • Zajęcia edukacyjne – interaktywne warsztaty edukacyjne dla uczniów dotyczące szeroko rozumianej profilaktyki próchnicy oraz zdrowego stylu życia.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Będą one realizowane przez doświadczonych trenerów: lekarzy stomatologów, edukatorów zdrowotnych, specjalistów zdrowia publicznego i promocji zdrowia. Warsztaty będą prowadzone w formule interaktywnej, angażującej uczniów lekcji, a przestawiana tematyka będzie zgodna z treściami nauczania przedmiotów takich jak: edukacja dla bezpieczeństwa, biologia czy wychowanie fizyczne.

  • Badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej i ustaleniem planu leczenia.

Badaniem stomatologicznym zostanie objętych ponad 3000 uczniów, którzy wcześniej wzięli udział w warsztatach edukacyjnych. Badania będą realizowane przez cały czas trwania programu.

Adresaci programu

Adresatami programu są uczniowie szkół ponadpodstawowych w wieku 15-19 lat, uczęszczający przede wszystkim do szkół branżowych, techników i szkół przysposabiających do pracy. Projekt obejmie swoim zasięgiem województwa: mazowieckie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie, podkarpackie, małopolskie i świętokrzyskie.

Dane kontaktowe do koordynatorów programu w poszczególnych województwach można znaleźć na portalu pacjenta.   

Problem próchnicy

Próchnica zębów jest powszechnym problemem zdrowotnym. Diagnozuje się ją u ponad 83 proc. dzieci w wieku 15 lat oraz u ponad 93 proc. osób w wieku 18 lat. Zły stan uzębienia jest wynikiem braku odpowiedniej higieny jamy ustnej i złych nawyków żywieniowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia do czynników sprzyjających powstawaniu próchnicy zalicza się także uwarunkowania genetyczne oraz schorzenia drobnoustrojowe. Nieleczenie próchnicy skutkuje konsekwencjami zarówno zdrowotnymi, jak i społecznymi.  

Próchnica powoduje ból, utratę zębów oraz zmniejszenie funkcji żucia. Przyczynia się do bólu głowy, zatok, rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów, a także problemów z nerkami. Zwiększa również ryzyko cukrzycy, zawału serca oraz udaru. Następstwa próchnicy zębów są istotne z socjologicznego oraz ekonomicznego punktu widzenia. Negatywnie wpływają na samopoczucie, obniżają samoocenę, a nawet determinują możliwości aktywności zawodowej i społecznej.

Zapraszamy do udziału w programie – szczegóły o akcji są dostępne na stronie MZ.

Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Ortodoncja w Praktyce

Ortodoncja w Praktyce

350,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.