Układ ruchowego narządu żucia - diagnostyka i leczenie dysfunkcji

Wyszukaj w serwisie

Diagnostyka i leczenie dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia w ujęciu holistycznym.Teoria i praktyka

Streszczenie: Stawy skroniowo-żuchwowe są wyjątkowym i trudnym do badania rejonem układu ruchowego człowieka. Wciąż rośnie liczba osób z dysfunkcjami układu narządu żucia. Skłania to badaczy i praktyków do podejmowania badań nad etiopatogenezą i sposobami leczenia tych dolegliwości. Diagnostyka i leczenie dysfunkcji układu ruchowego narządu żucia w ujęciu holistycznym. Teoria i praktyka autorstwa lek. stom. Barbary Czerwińskiej-Niezabitowskiej podejmuje ten temat w sposób profesjonalny i nowatorski.

Słowa kluczowe: stawy skroniowo-żuchwowe, narząd żucia

Stawy skroniowo-żuchwowe, ze względu na skomplikowaną budowę oraz umiejscowienie w czaszce, są wyjątkowym i trudnym do badania rejonem układu ruchowego człowieka. Wzrastająca liczba osób z dysfunkcjami układu narządu żucia skłania do podejmowania badań nad etiopatogenezą i sposobami leczenia tych dolegliwości.

Wśród czynników wyzwalających zaburzenia czynnościowe narządu żucia najczęściej wymieniane są: nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne, wady zgryzu i leczenie ortodontyczne, a współcześnie także sytuacje stresogenne i parafunkcje, wady postawy lub zbyt duże napięcie mięśni. Najczęstszymi objawami dysfunkcji są: ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego z zaburzeniami ruchomości żuchwy podczas odgryzania pokarmów i żucia, trzaski, trzeszczenia, starcie zębów z często towarzyszącymi bólami głowy, szyi i barku. Na podstawie doświadczenia klinicznego wiadomo, że leczenie zaburzeń czynności stawów skroniowo-żuchwowych jest zadaniem trudnym i powinno być postępowaniem zespołowym.

Wzajemny wpływ dysfunkcji, wad zgryzu i leczenia ortodontycznego nie jest wyjaśniony. Wymienione zależności są prze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.