Ustawa o niektórych zawodach medycznych przegłosowana w Sejmie

Wyszukaj w serwisie

Ustawa o niektórych zawodach medycznych przegłosowana w Sejmie

Ustawa o niektórych zawodach medycznych była tematem wielu dyskusji w środowisku techników dentystycznych oraz higienistek i asystentek dentystycznych (są to jedne z zawodów, które widniały na pierwotnej liście zawodów medycznych, mających zostać objętych regulacjami).

Jedną z grup, która w proteście przeciw ustawie zorganizowała pikietę pod siedzibą Ministerstwa Zdrowia byli technicy dentystyczni. Protest odbył się 25 lipca i przyczynił się do przesunięcia głosowania nad ustawą (głosowanie po poprawkach Senatu miało odbyć się 28 lipca).

Wczoraj, 17 sierpnia, odbyło się głosowanie i ustawa, z poprawkami, została przegłosowana w Sejmie. Z ustawy wykreśleni zostali technicy dentystyczni, logopedzi oraz częściowo dietetycy. Ustawa o niektórych zawodach medycznych będzie regulowała następujące zawody:

asystentka dentystyczna, higienistka dentystyczna, elektroradiolog, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptysta, podiatra, profilaktyk, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

Ustawa o niektórych zawodach medycznych oczekuje teraz na podpis Prezydenta RP.

Wg założeń ustawa ma uregulować zawody medyczne, zadbać, aby do zawodu mieli dostęp tylko profesjonaliści, którzy regularnie podnoszą swoje kwalifikacje, będzie także stworzony rejestr osób wykonujących ww. zawody. W Uzasadnienie projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych, str. 2 [w:] Druk sejmowy nr 3183 (Sejm
IX kadencji).
 możemy przeczytać, że „wprowadzenie mechanizmu mającego zapewnić dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom w danym zawodzie, którzy posiadają wykształcenie uzyskane w systemie szkolnictwa wyższego i nauki lub kwalifikacje uzyskane w systemie oświaty lub inne kwalifikacje, wymagane do wykonywania danego zawodu medycznego”.

Przepisy mają wejść w życie 6 miesięcy po ogłoszeniu.

Treść ustawy z dnia 23 czerwca 2023 dostępny jest na stronie Sejmu.

Zapraszamy do śledzenia pozostałych informacji z branży.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.