Usunięcie złamanej igły LENTULO z kanału korzeniowego
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Usunięcie złamanej igły LENTULO z kanału korzeniowego – opis przypadku

Zabieg usunięcia złamanego narzędzia niesie ze sobą pewne zagrożenia. W zależności od zastosowanej techniki może dojść do: perforacji korzenia, powstania stopni, transportacji światła kanału, nadmiernego osłabienia ścian kanału w przypadku przesadnego usunięcia zębiny, a nawet złamania dodatkowego instrumentu [5-7]. Dlatego usuwanie złamanego narzędzia z systemu kanałowego jest zadaniem wymagającym odpowiedniej wiedzy, umiejętności, zdolności manualnych, jak również odpowiedniego sprzętu i urządzeń powiększających [8, 9]. W takich warunkach leczony był pacjent, którego przypadek opisany został przez autorki. Przy planowaniu leczenia zęba 24 pod uwagę wzięto następujące czynniki: stan tkanek okołowierzchołkowych (przewlekły proces zapalny), anatomię korzenia, etap opracowania systemu kanałowego przed złamaniem instrumentu (prawdopodobnie do separacji narzędzia doszło podczas wypełniania ostatecznego kanału), umiejscowienie i długość złamanego fragmentu, możliwość uzyskania dostępu w linii prostej i wykonania obejścia. Najczęściej stosowaną metodą usuwania złamanych pilników jest metoda z użyciem ultradźwięków [10]. Odsetek procedur zakończonych sukcesem w przypadku technik ultradźwiękowych według danych piśmiennictwa wynosi 79,5% [11], taką też metodę postępowania zastosowały autorki. Podczas zabiegów usunięcia złamanych instrumentów za pomocą wibracji ultradźwiękowej dochodzić może do powtórnego złamania narzędzia, separacji na dwa lub więcej fragmentów. Do takiego powikłania doszło również podczas leczenia opisanego przypadku. Badania przeprowadzone przez Suter i wsp. pokazały, że do takich komplikacji dochodzi nawet w 57%, gdy złamanym narzędziem jest spirala LENTULO [12].

Ze względu na umiejscowienie złamanego fragmentu wg Tzanetakis i wsp. [13] skuteczność usunięcia narzędzia z części przykoronowej kanału kończy się powodzeniem w 100% przypadków, z części środkowej – w 45,4%, a z ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.