Usuwanie złamanych instrumentów endodontycznych – opisowy przegląd piśmiennictwa
Do złamań narzędzi w kanale może dojść na każdym etapie leczenia – podczas usuwania miazgi, opracowywania mechanicznego kanału czy jego wypełniania. Bardzo ważne jest, żeby lekarz w czasie wykonywania tej niełatwej pracy był skupiony na leczeniu, nierozpraszany przez personel średni, a także żeby miał dostępne nowe, niezużyte narzędzia endodontyczne. Do najczęstszych przyczyn tego powikłania należą: niewłaściwa technika posługiwania się instrumentami (zbyt duży nacisk, zła sekwencja użycia, nieodpowiednio dobrany rozmiar pilnika w stosunku do światła kanału), zużycie lub zmęczenie narzędzia, jak również wady materiałowe, małe doświadczenie operatora czy niewłaściwa technika pracy (nieprawidłowe wykonanie dostępu, skąpe płukanie, ruch niezgodny z przeznaczeniem danego instrumentu) [3].
Próby usunięcia złamanego instrumentu nie powinno się podejmować od razu po złamaniu – kiedy lekarz jest zdenerwowany i wewnętrznie podirytowany. Należy zrobić przerwę w leczeniu, poinformować o zdarzeniu pacjenta, wykonać zdjęcie rentgenowskie (co jest niezwykle istotne ze względów prawno-medycznych: dokumentacja wydarzenia) i zaplanować dalsze leczenie. Następnie zakłada się opatrunek i podczas kolejnej wizyty kontynuuje leczenie [4].
W sytuacji, w której dojdzie do złamania instrumentu w kanale, dalsze prawidłowe leczenie jest uniemożliwione. Jeżeli instrument przylega do jednej ze ścian kanału i nie blokuje jego światła, można spróbować go ominąć. Dzięki temu kanał poniżej złamanego narzędzia można prawidłowo opracować i wypełnić. W pozostałych przypadkach należy dążyć do usunięcia złamanego instrumentu z kanału [5].
Możemy wyróżnić dwa typy złamań narzędzi endodontycznych. Są to złamania skrętne oraz złamania zmęczeniowe.
[...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!