Wpływ otyłości na stan jamy ustnej pacjentów w wieku rozwojowym

Wyszukaj w serwisie

Wpływ otyłości na stan jamy ustnej pacjentów w wieku rozwojowym

Według doniesień Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość jest obecnie najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego. WHO szacowała, że do 2010 roku jedno dziecko na dziesięcioro w Europejskim Regionie WHO będzie otyłe.

Otyłość powoduje zwiększenie ryzyka zachorowania na wiele chorób, m.in.: cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, problemy ze snem oraz problemy psychospołeczne (1). Najbardziej niepokojące jest to, że prawdopodobnie dzieci otyłe pozostaną takie także po osiągnięciu dorosłości. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych obniżających jakość i długość ich życia, prowadzących do: nadciśnienia krwi, hiperlipidemii, odporności na insulinę, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, udaru, wzrostu ryzyka raka sutka, jelita, prostaty, endometrium, nerki i woreczka żółciowego (2).

Według raportu „Warunki i jakość życia w państwach rozwiniętych” przygotowanego przez UNICEF 17% polskich dzieci w wieku 11, 13 i 15 lat ma nadwagę/ otyłość, co plasuje je na 8. miejscu wśród grup dzieci z 29 badanych krajów. W Danii, Holandii i Szwajcarii nadwagę/otyłość stwierdzono u poniżej 10% dzieci, w Kanadzie, Grecji i USA – u powyżej 20% dzieci w tym wieku, zaś w Stanach Zjednoczonych – u blisko 30% (3).

Instytut Matki i Dziecka koordynuje na poziomie krajowym międzynarodowe badania nad zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej – HBSC (Health Behaviour in School-aged Children). Badania HBSC wykonywane są od ponad dwudziestu lat co 4 lata we wzrastającej liczbie krajów. Są to anonimowe badania ankietowe młodzieży w wieku 11, 13 i 15 lat przeprowadzane w szkołach. Badania z 2010 roku wskazują, że wg wartości referencyjnych WHO w przedziale wiekowym 11-12 lat nadwagę wykazuje 13,8% dzieci, a otyłość – 14,7%. W wieku 13-14 lat u 10,6% dzieci stwier...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.