Wpływ procesu oksydacji na charakter połączenia stopu metalu z ceramiką dentystyczną
TITLE: The effect of oxidation on the microstructure of ceramic-metal bonding
Słowa kluczowe: oksydacja, ceramika, stop metalu
Streszczenie: W pracy przedstawiono zmiany strukturalne na granicy styku dwóch faz: ceramiki dentystycznej i stopu metalu, w zależności od przeprowadzonego procesu wyżarzania rekrystalizującego. Badania pozwoliły wysnuć wniosek, że proces oksydacji w znaczący sposób przyczynia się do polepszenia połączenia ceramiki dentystycznej ze stopem metalu.
Key words: oxidation, ceramic, metal alloy
Summary: This paper discusses the relationship between oxidation and microstructural changes in ceramicmetal bonding used in adhesive fixed partial dentures. Oxidation, through the alignment of internal stresses, contributes to a very precise bonding of metal substructure to dental porcelain.
Ze względu na stosunkowo wysokie koszty wykonawstwa laboratoryjnego uzupełnień pełnoceramicznych czołową rolę w wykonawstwie protez stałych nadal zajmują uzupełnienia ceramiczne na podbudowie metalowej (2, 4). W tym przypadku odpowiednia wytrzymałość wiązania pomiędzy stopem metalu a ceramiką zależy od takich czynników jak: odpowiednio dobrane współczynniki rozszerzalności termicznej, zagłębienia mikroretencyjne oraz warstwa tlenków (5-8). Tlenki powstające na powierzchni metalowej podbudowy w wyniku procesu oksydacji dyfundują do topiących się warstw ceramiki, zapewniając trwałe połączenie chemiczne (5). Połączenie to jest zazwyczaj tak silne, że w przypadku działania na uzupełnienie protetyczne nadmiernych obciążeń dochodzi raczej do śródmateriałowego rozwarstwienia ceramiki (odpryski typu kohezyjnego) niż do jej odpryśnięcia od powierzchni stopu metalu (odpryski typu adhezyjnego).
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!