Zastosowanie wskaźników higieny jamy ustnej w praktyce klinicznej higienistki stomatologicznej
Leczenie stomatologiczne nie poparte przez pacjenta jego własną pracą nad poprawą swojego stanu zdrowia stanowi udrękę dla zespołu stomatologicznego.
Bez przyswojenia i przestrzegania przez pacjenta podstawowych zasad higieny jakiekolwiek zabiegi – od leczenia implantoprotetycznego, przez zabiegi chirurgiczne, periodontologiczne, leczenie zachowawczoendodotyczne, ortodontyczne, nawet do profesjonalnego usuwania złogów nazębnych – są bezcelowe, gdyż wkrótce ich efekty zostaną zaprzepaszczone przez procesy chorobowe toczące się w jamie ustnej. Pamiętajmy, że jeśli pomimo wielokrotnych instruktaży nie osiągniemy zadowalającej poprawy u pacjenta, mamy prawo zrezygnować z dalszej współpracy. Oszczędzi to wielu krótko- i długofalowych nieporozumień w relacjach pacjent – higienistka – lekarz.
Pierwsza wizyta
Pierwsze badanie każdego pacjenta ma na celu nie tylko poinformowanie go na temat występowania określonej choroby układu ruchowego narządu żucia, ale przede wszystkim uświadomienia mu jej przyczyny. W trakcie tej wizyty pacjent powinien nabyć wiedzę i umiejętności oraz zostać zachęcony do poprawy swojego stanu zdrowia.Jednak poza szczegółowym instruktażem i motywacją pacjenta ważną rolę odgrywa kontrola higieny jamy ustnej.Podczas pierwszej wizyty ma ona na celu ustalenie stanu wyjściowego. Podczas każdego kolejnego spotkania pozwala nam ocenić, czy pacjent faktycznie przestrzega zaleceń prozdrowotnych. Jesteśmy w stanie obiektywnie stwierdzić,czy z nami współpracuje i czy zmienił coś w swoim dotychczasowym postępowaniu. Kontrola higieny powinna stanowić obowiązkowy punkt każdej wizyty w gabinecie stomatologicznym (1).
Do oceny higieny jamy ustnej służą wskaźniki higieny jamy ustnej, preparaty wybarwiające płytkę, fotografie uzębienia. [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!