Wykonanie akrylowej protezy całkowitej metodą wlewową – wprowadzenie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wykonanie akrylowej protezy całkowitej metodą wlewową – wprowadzenie

TITLE: Making an acrylic denture by pouring method – introduction
STRESZCZENIE: Artykuł przedstawia zasady pracy z akrylem metodą wlewową. Dzięki tej technologii wykonawstwo protez szkieletowych stało się szybsze i łatwiejsze.
SŁOWA KLUCZOWE: akryl, proteza całkowita
SUMMARY: The article presents the principles of working with acrylic by pouring method. Thanks to this technology, making acrylic dentures has become faster and easier.
KEYWORDS: acrylic, complete denture

W dzisiejszych czasach do wykonania protezy akrylowej możemy wykorzystywać szeroką gamę materiałów i technologii – od tradycyjnych akryli polimeryzujących na gorąco i puszkowania w gipsie, po nowoczesne metody cyfrowe CAD/CAM, drukowanie czy frezowanie. Jest też metoda mniej na naszym rynku popularna. To metoda pośrednia, często niedoceniana, która dla wielu z techników pozostaje tajemnicą i to ją chciałbym przybliżyć w tym artykule. Zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia.

Rozwój tworzyw akrylowych

Tworzywo na bazie polimetakrylanu metylu po raz pierwszy zostało zaprezentowane w 1935 roku w Niemczech. Od tamtego czasu stawało się coraz bardziej popularne, zastępując ówcześnie wykorzystywany materiał – wulkanizowany termicznie kauczuk. Tworzywo kauczukowe miało gorsze właściwości optyczne, a proces wytwarzania protezy był bardziej pracochłonny. Polimeryzacja trwała wiele godzin, natomiast proteza przez pewien czas miała nieprzyjemny zapach. Przez ponad 80 lat tworzywo akrylowe zmieniało się wielokrotnie po to, aby stało się bardziej przyjazne i bezpieczne dla pacjenta oraz technika dentystycznego. Pigmenty na bazie związków rtęci i kadmu, dotychczas zawarte w polimerze, zostały zamienione na organiczne [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy