Wykonanie monolitycznej korony na ząb trzonowy z wielowarstwowego, superprzeziernego tlenku cyrkonu
W niniejszej pracy kazuistycznej opisano wykonanie monolitycznej korony na ząb trzonowy z wielowarstwowego, superprzeziernego materiału cyrkonowego. Zgodnie z informacją producenta, nowo wprowadzony na rynek wielowarstwowy tlenek cyrkonu (4-YTZP) oferuje unikalne połączenie odporności na pękanie (>850 MPa przy szybkim spiekaniu) i ulepszonych właściwości optycznych, co pozwala na zmniejszenie minimalnej grubości materiału i opcjonalne tymczasowe cementowanie.
Od czasu wprowadzenia przed ponad 10 laty przeziernych materiałów ceramicznych z tlenku cyrkonu stało się możliwe wykonywanie z nich monolitycznych koron i mostów protetycznych (fixed partial dentures, FPD) (1, 2).
Pominięcie licowania ceramiką w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko pęknięć ceramiki licującej (ryc. 1). Istniejące dane kliniczne wskazują na znamienne zmniejszenie odsetka niepowodzeń mechanicznych monolitycznych odbudów w odcinku tylnym w porównaniu z odbudowami licowanymi ceramiką na podbudowie z tlenku cyrkonu (3-5). Dotychczas nie uważano za zasadne stosowania materiałów ceramicznych z tlenku cyrkonu do wykonywania w gabinecie monolitycznych koron i FPD ze względu na stosunkowo długi czas spiekania (6, 7). Rozwój tak zwanych technologii szybkiego spiekania w połączeniu z przeziernymi materiałami ceramicznymi z tlenku cyrkonu oferuje obecnie możliwość wytwarzania bezpośrednio w gabinecie koron i FPD z tlenku cyrkonu (1, 6, 8, 9). Jednakże kwestia korzyści z zastosowania materiałów cyrkonowych do prac protetycznych w gabinecie i doboru materiałów winna być, ogólnie mówiąc, przedmiotem dyskusji (1, 10, 11).
Materiałem najczęściej stosowanym przy wykonywaniu prac protetycznych w gabinecie jest wysokowytrzymała ceramika szklana, jak np. IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent (Liechtenstein) [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!