Wypalenie zawodowe wśród stomatologów realnym problemem

Wypalenie zawodowe uznawane jest za problem cywilizacyjny XXI wieku. Szybko zmieniający się świat, nowe technologie, pandemia COVID, wojna na Ukrainie, wysoka inflacja oraz wszystkie inne społeczno-gospodarcze problemy powodują, że poziom stresu, w jakim żyjemy, jest znacznie wyższy niż parę lat temu. Wszystkie te zmiany, a także długofalowy, chroniczny stres oraz brak umiejętności radzenia sobie z nim, przyczyniają się do wypalenia zawodowego.
Wypalenie dotyka w głównej mierze grup zawodowych, które mają bezpośredni i intensywny kontakt z ludźmi, gdzie relacje interpersonalne wpisane są w ich pracę na stałe, m.in. lekarzy stomatologów, których „syndrom burn out” dotyka częściej niż innych lekarzy (z badań ankietowych przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w 2019 r. wynika, że poziom wypalenia zawodowego polskich stomatologów osiągnął wynik 27,9 w skali Maslach i jest znacząco wyższy aniżeli uzyskany w polskich badaniach prowadzonych na innych grupach zawodowych: lekarze innych specjalności (18 pkt), policjanci (16,7 pkt), managerowie (15,6 pkt), strażacy (9,3 pkt)).
Wypalenie zawodowe wg WHO to zespół wyczerpania energii emocjonalnej, fizycznej i poznawczej, przejawiający się obniżonym stanem psychofizycznym, brakiem efektywności i kompetencji. To wyczerpanie energii i pasji wynikające z przepracowania i rozczarowania swoją rolą zawodową. Wypalenie jest syndromem charakteryzującym się takimi objawami jak: utrata zaangażowania i motywacji, dekoncentracja, odczucie braku sensu i celowości wykonywanych zadań, zobojętnienie, izolacja, a także spadek efektywności i uczucie niezadowolenia z siebie.
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!