Zabiegi medycyny estetycznej świadczeniami zdrowotnymi
Zabiegi medycyny estetycznej stają się coraz bardziej popularne i dostępne pacjentom, także w gabinetach stomatologicznych. Od pewnego czasu trwały także dyskusje, czy zabiegi medycyny estetycznej można uznać za świadczenia zdrowotne. W najnowszej publikacji na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej możemy przeczytać, że zgodnie z wyrokiem Sądy Najwyższego zabiegi te są zabiegami medycznymi:
„Sąd Najwyższy przyznał więc rację NSL. Naczelna Izba Lekarska, głosem Naczelnej Rady Lekarskiej, a ostatnio Naczelnego Sądu Lekarskiego nieodmiennie stoi na stanowisku, że medyczny charakter zabiegów medycyny estetycznej jest oczywisty. Że są to świadczenia zdrowotne pomimo, że żaden istniejący przepis wprost tego nie formułował.
Pogląd zaprezentowany przez Sąd Najwyższy zdaje się kończyć ten spór. Sąd Najwyższy użył tu kryterium związanego zarówno z inwazyjnością zabiegów (aprobując przyjęte przez NSL kryterium penetracji preparatów poprzez „otwory ciała inne niż naturalne”) , jak i kryterium opartego na charakterystyce stosowanych podczas zabiegów wyrobów medycznych , w których prawie zawsze w przypadku wyrobów używanych do medycyny estetycznej zastrzega się ich stosowanie do kadry odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy”.

Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.