Zaburzenia przyzębia - leczenie ortodontyczne pacjentów
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Leczenie ortodontyczne pacjentów z zaburzeniami przyzębia za pomocą zakotwienia szkieletowego – opis przypadku

Streszczenie:

Wstęp: Powstawanie ubytków przyzębia i utrata przyczepu dziąsła znacząco osłabiają przyzębie. 30-50% pacjentów z zaburzeniami przyzębia zgłasza się z protruzją i ekstruzją zębów przednich – jest to tzw.„migracja patologiczna”: wada ta ma znaczący wpływ na estetykę uśmiechu i jest widoczna podczas mówienia. Celem niniejszego opisu przypadku jest przedstawienie zachęcających wyników interdyscyplinarnego leczenia pacjentów z patologiczną migracją zębów, które uzyskano dzięki zakotwieniu absolutnemu.

Opis przypadku: U 63-letniej pacjentki wystąpiło przewlekłe zapalenie przyzębia, które doprowadziło do patologicznej migracji zębów; ponadto utraciła ona wszystkie zęby boczne w górnym łuku zębowym. Po ustabilizowaniu stanu przyzębia pacjentka rozpoczęła leczenie ortodontyczne, w którym – na potrzeby zakotwienia absolutnego – wykorzystano miniśruby ortodontyczne na podniebieniu, a także niekonwencjonalne zamki językowe w celu uzyskania intruzji i retruzji zębów siecznych. Ostateczny rezultat osiągnięty został za pomocą tradycyjnej techniki przedsionkowej. Aktywne leczenie trwało 8 miesięcy.
Wnioski: Proponowana biomechanika wydaje się wysoce efektywna
u pacjentów z zaburzeniami przyzębia, można ją zatem zalecać w przypadkach patologicznej migracji prowadzącej do protruzji górnych zębów siecznych.

Słowa kluczowe: patologiczna migracja zębów, protruzja, przewlekłe zapalenie przyzębia, leczenie ortodontyczne, zakotwienie szkieletowe, miniśruby ortodontyczne

Zależnie od opracowania podaje się, że choroba przyzębia spotykana jest u 16,7-98,9% dorosłej populacji [1, 2, 3].

Powstawanie ubytków przyzębia i utrata przyczepu łącznotkankowego znacząco osłabiają przyzębie; w ten sposób maleje zdolność do przeciwstawienia się zarówno siłom zgryzowym, jak i powstałym w wyniku nacisku [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy