Jak przeciwdziałać zakażeniom w gabinecie – bezpieczna praca asystentki i higienistki
W gabinecie stomatologicznym zarówno personel, jak i pacjenci są narażeni na zakażenia. Do zakażeń występujących w gabinecie zalicza się między innymi: wirusy: HBV, HCV, HIV, Herpes Simplex, czyli wirus opryszczki.
Najczęstszym powodem występowania zakażenia są: niedbale przygotowane narzędzia do zabiegów, brak nadzoru nad procesem dezynfekcji i sterylizacji, niedokładnie zdezynfekowane wszystkie powierzchnie gabinetu, które mają kontakt z krwią, śliną i błonami śluzowymi pacjenta, oraz niestarannie umyte i zdezynfekowane ręce.
W każdym gabinecie stomatologicznym powinny być opracowane procedury dotyczące m.in. dezynfekcji i sterylizacji narzędzi, postępowania po ekspozycji oraz postępowania z materiałem zakaźnym. Aby doszło do zakażenia, oprócz czynnika zakaźnego muszą występować również: rezerwuar, „wrota” zakażenia, droga transmisji, droga wyjścia/wejścia i podatność osobnicza. Co to oznacza? Na przykład – czynnikiem zakaźnym może być wirus, rezerwuarem – człowiek, materiałem zakaźnym – krew, ślina, z kolei droga transmisji może być bezpośrednia lub pośrednia, a droga wyjścia/wejścia (wrota zakażenia) to na przykład uszkodzona skóra. Na końcu – podatność osobnicza, czyli zdolność organizmu do zakażenia w przypadku narażenia na dany czynnik.
Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii ZESPÓŁ STOMATOLOGICZNY
Ważne definicje
Czynnik zakaźny – inaczej patogen; jest to czynnik biologiczny, który po wniknięciu do organizmu prowadzi do wystąpienia choroby.
Rezerwuar – jest to naturalne, biologiczne środowisko danego mikroorganizmu umożliwiające mu metabolizm i replikację, na przykład człowiek [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!