Zapobieganie próchnicy zębów - lepiej zapobiegać niż leczyć
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Lepiej zapobiegać niż leczyć – próchnica zębów

SŁOWA KLUCZOWE: próchnica zębów, profilaktyka stomatologiczna, dzieci, młodzież

STRESZCZENIE: Profilaktykę dzielimy na pierwotną, wczesną i tradycyjną. Najważniejsze działania powinny skupić się na: promocji zdrowia jamy ustnej, higienie, profilaktyce fluorkowej domowej i profesjonalnej oraz stosowaniu laków szczelinowych. Autorzy przedstawiają wyniki badań klinicznych na temat różnych metod profilaktyki oraz ich skuteczności w zapobieganiu próchnicy zębów.

Próchnica zębów stanowi poważny problem zdrowotny w Polsce. Niestety leczenie bez profilaktyki jest niewystarczające. Należy pamiętać o zapobieganiu próchnicy u dzieci już od najmłodszych lat.

U dzieci w wieku 3 lat frekwencja próchnicy zębów mlecznych wynosi ok. 70%, zaś w wieku 6 lat zbliża się do 92%. Próchnica zębów stałych u dzieci w wieku 6 lat (czyli zaraz po ich wyrznięciu) dotyczy ok. 11%, wzrastając do 89% w wieku lat 11 (1, 2). Związek pomiędzy próchnicą zębów mlecznych a stałych poparty jest wieloma dowodami (3), dlatego w walce z próchnicą ważne jest nie tylko leczenie aktywnych ognisk, lecz także profilaktyka.

Podział profilaktyki

Profilaktykę próchnicy zębów dzieli się na pierwotną, wczesną i tradycyjną. Pierwotna ma na celu edukację rodziców w celu zapobiegania przenoszeniu bakterii próchnicotwórczych do jamy ustnej dziecka. Wczesna dotyczy już dzieci i ma na celu opóźnienie kolonizacji jamy ustnej dziecka przez bakterie, natomiast tradycyjna odnosi się do dzieci z infekcją próchnicową i dąży do zahamowania rozwoju choroby.

[...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy