Zastosowanie materiałów bioaktywnych przy wypełnianiu ubytków
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zastosowanie materiałów bioaktywnych przy wypełnianiu głębokich ubytków korzeniowych

Próchnica korzenia zębów siecznych szczęki 23 i 24 u 80-letniego pacjenta

Przypadek – lek. stom. Łukasz Balcerzak, B&S-DENT Konin

Pacjent, lat 80, zgłosił się do lekarza stomatologa na rutynową wizytę po ponad trzech latach od ostatniej wizyty kontrolnej. Przerwa spowodowana była pandemią COVID-19. Pacjent posiadał znaczną dysfunkcję ruchową, co wymagało podjęcia działania na bieżącej wizycie. Pacjent uskarżał się głównie na nietrzymającą się protezę górną. Okresowo odczuwał także ból zębów 23 i 24 podczas jedzenia słodkich lub kwaśnych pokarmów. Pacjent oczekiwał natychmiastowego rozwiązania jego problemu w miarę naszych możliwości oraz jego bardzo ograniczonego budżetu. Wspólnie znaleźliśmy kompromisowe rozwiązanie polegające na próbie odbudowy zębów materiałem bioaktywnym. W przypadku niepowodzenia zastosowane miało być leczenie endodontyczne i protetyczne lub chirurgiczne usunięcie zębów i dostawienie ich do istniejącej protezy.

Badanie jamy ustnej wykazało ogromne zmiany próchnicowe przy zębach 23 i 24. Ruchomość protezy spowodowana była próchnicą zębów dokładnie w miejscu przylegania klamer protezy do zębów pacjenta. Proteza wymagała także podścielenia.

Przystąpiono do usunięcia całej próchnicy zlokalizowanej na wysokości szyjki zęba oraz korzenia. Zdecydowałem o usunięciu próchnicy bez użycia znieczulenia, abym mógł widzieć reakcję pacjenta. Pacjent posiadał także wiele chorób towarzyszących, w tym cukrzycę. Znieczulono tylko powierzchniowo okolice szyjki zęba i założono nitkę retrakcyjną.

Początkowo użyto wiertła turbinowego, a potem usunięto całą próchnicę korzeniową przy pomocy wierteł wolnoobrotowych (kulka, walec odwrócony). [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy