Zastosowanie modeli 3D w rekonstrukcjach chirurgii szczękowo-twarzowej
STRESZCZENIE: Artykuł opisuje sposób wykonania rekonstrukcji szczęki na podstawie przypadku 15-letniego pacjenta. Ukazuje również cel współpracy chirurgii oraz inżynierii dentystycznej.
TITLE: The use of 3D models in mandibular reconstruction in a patient with reconstructive plates
SŁOWA KLUCZOWE: rekonstrukcja szczęki, implanty
SUMMARY: The article describes how to implement the jaw reconstruction based on the case of 15-year-old patient. It also shows the purpose of cooperation and engineering dental surgery.
KEYWORDS: jaw reconstruction, implants
Technologia CAD/CAM, będąca nieodzownym narzędziem wspierającym w stomatologii, umożliwia odwzorowanie brakujących elementów twarzoczaszki z precyzyjną dokładnością i symetrią.
Ubytki twarzoczaszki są niezwykle trudne do odbudowy ze względu na kształt anatomiczny kości twarzy, przez co ich odwzorowanie z pobranych tkanek podczas zabiegu jest niezwykle trudnym zadaniem. W obecnym świecie chirurgii i rekonstrukcji części twarzowej czaszki o powodzeniu rekonstrukcji ubytku decyduje wiedza lekarza przeprowadzającego zabieg w powiązaniu z wyspecjalizowaną jednostką projektującą modele rekonstrukcyjne. Współpraca pomiędzy chirurgią a inżynierią dentystyczną, omówienie przypadku, wizualizacja oraz indywidualne konsultacje dają gwarancję zadowolenia pacjenta.
Przeczytaj wszystkie artykuły z wybranej kategorii TUTAJ
Niezwykły postęp w technologii produkcji i inżynierii materiałowej pozwala na tworzenie wirtualnych modeli, które następnie zostają zamienione dzięki wydrukowi 3D w rzeczywisty zindywidualizowany model do śródoperacyjnego zastosowania, co [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!